Sorumluluk siyasetçilerde

oburefe

Member
Almanya'da geriatri bakımı çöküşün eşiğinde mi? Berlin'deki bir huzurevinde yaşanan olay bu soruyu yeniden gündeme getirdi. Bu hafta Lichtenberg'deki polis gece oradaki hemşire krizini sona erdirmek zorunda kaldı.

Personel eksikliği, artık dış yardım olmadan yönetilemeyecek kritik bir duruma yol açtı. Bölge sakinlerinden veya akrabalarından gelen raporlar bunun nadir görülen izole bir vaka olmadığını öne sürüyor. Nedenmiş? Özel sağlayıcıların kar çıkarları nasıl bir rol oynuyor? Asgari ücret sektörü nasıl etkiledi? Geriatri bakımı yeterince çekici değil mi?

Hemşirelik işverenleri derneğine göre siyaset bu gelişmenin sorumluluğunu taşıyor. Başkanı Thomas Greiner, Berliner Zeitung'a kasvetli bir tablo çiziyor ve “evlerin ölmesinden” söz ediyor. Bunun nedenleri özel sağlayıcıların kâr çıkarlarında bulunamaz. Zincirler, Lichtenberg'deki evin sahibi olan Domicil adlı zincirden daha fazla sorumlu değil. Greiner, “Almanya'da hemşirelik bakımının vazgeçilmezi büyük ve küçük özel bakım sağlayıcılardır” diyor. 2021 yılı sektör istatistiklerine atıfta bulunuyor. Buna göre özel bakımevleri, yataklı hasta bakımının yaklaşık yüzde 43'ünü sağlıyor. “Genel olarak, Alman geriatri bakım ortamı küçük ve orta ölçekli bakım şirketleri tarafından karakterize ediliyor.”

Greiner'e göre en büyük 30 taşıyıcının pazar payı yüzde 23'tür. “Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında bu çok az. Özel yatırım olmasaydı, giderek artan sayıda bakıma muhtaç insana bakım sağlamak mümkün olmazdı.” Kendi raporlarına göre en büyük özel sağlayıcı Alloheim Renten-Residenzen SE zinciridir. 256 yataklı bakım tesisi, 94 destekli yaşam tesisi ve 25 ayakta tedavi hizmeti bulunmaktadır. Alloheim, özel sermaye sektöründe eleştirmenlerin bakım kalitesini yatırımcıların kâr çıkarları uğruna feda etmekle (sakinlerin ve çalışanların zararına) suçladığı şirketlerden biri.

Hemşirelikte yasal asgari ücret Mayıs ayından itibaren 16,50 avro olacak ve gelecek yıl 17,35 avroya çıkacak. Bu, finansal yatırımcıların iç sektördeki katılımlarını yeniden düşünmelerine neden oluyor mu? Hayır, diyor Greiner: “İster özel ister kar amacı gütmeyen olsun, tüm operatörler temelde aynı genel koşullarla çalışıyor ve bunlar kötü.” Dernek başkanına göre, Almanya'da 800'den fazla ev iflas başvurusunda bulundu, hatta kapanmak zorunda kaldı. geçen yıl yalnız. “Bunun nedeni hemşirelik bakımı için asgari ücret değil, yeniden finansman sağlanamamasından sorumlu olan yasama organı ve hemşirelik bakım fonlarıdır. Bu nedenle tüm operatörler gerekli yatırımları geri çekiyor.”

Tahminlere göre hemşire ihtiyacı artacak


Greiner'e göre yasal olarak öngörülen alt ücret sınırı, sektörü çalışanlar açısından daha da değerli hale getirdi. “Hemşirelik asgari ücreti, hemşirelik mesleğinin en popüler eğitim mesleği olarak güçlenmesine yardımcı oldu. Vasıflı personel ortalamanın üzerinde kazanıyor, geriatri bakımında ortalama 4.000 Euro'nun biraz altında ve vasıflı işçi seviyesinin altında olanlar bile iyi kazanıyor – bu iyi bir şey.” Ancak sorun işverenlerin tarafına kayıyor çünkü: ” aynı zamanda bakım fonları son birkaç yıldaki ücret artışlarını yeniden finanse etmeyi reddediyor. Siyaset buna izin veriyor. Daha yüksek ücretler emredip faturayı ödemek bu şekilde olmuyor.” Bu, bakıma muhtaç olanların bakımını tehlikeye atıyor.

Bu gelecek açısından iyiye işaret değil. Federal İstatistik Ofisi, bu yılın başında tüm bakım endüstrisine ilişkin gelişmeleri rakamlarla özetledi. Yetkili, tahmininde, 2049'da hemşirelik personeli ihtiyacının 2019'a kıyasla üçte bir oranında artarak 2,15 milyona çıkacağı sonucuna varıyor. Hesaplamaya bağlı olarak 280.000 ila 690.000 arası tam zamanlı pozisyon doldurulamayacak. İlk varyantta trende paralel olarak çalışan sayısı artıyor. İkinci modülasyon ise demografik gelişmelere, işgücü arz ve talebine dayanmaktadır.

Geriatri bakımına gelince, halihazırda 4,17 milyon kişiye evde bakım sağlanıyor. Bu da evde yaşamayanların yüzde 84'üne tekabül ediyor. Bunlardan 3,12 milyonuna en son yakınları tarafından bakıldı. Diğer 1,05 milyon kişi de özel evlerde yaşıyordu ancak ayakta tedavi hizmetleriyle birlikte veya tamamen ayakta tedavi hizmetleriyle bakılıyordu. Evde tam yatarak tedavi görenlerin oranı ise yüzde 16, yani mutlak sayıyla 0,79 milyon kişi.

Federal Sağlık Bakanlığı bu gelişmeyi daha fazla istatistikle belgeliyor. Greiner'in eleştirisini destekliyor. 2002 ile 2022 arasındaki 20 yılda, 96 bakım fonunun birinden sosyal yardım alan kişilerin sayısı dramatik bir şekilde arttı: 1,9 milyonun biraz altından neredeyse 4,9 milyona çıktı. Greiner'in talebi şu: “Gelecekte bakıma muhtaç kişilere onurlu bakım sağlamaya devam etmek istiyorsak, evlerdeki ölümleri durdurmalıyız. Bakım fonları, sigortalılara yönelik yasal bakım yetkisini bir kez daha ciddiye almalıdır. Ücret artışları gibi kanıtlanmış maliyetleri derhal yeniden finanse etmekle yükümlü olmalılar.”

Greiner daha da ileri gidiyor: “Federal, eyalet ve bakım fonlarının kaçmak yerine bakımı yeniden güvence altına alabilmesi için bakıma muhtaç kişilerin huzurevinde yasal bir yer edinme hakkına ihtiyaçları var.”