İşinde mutlu musun? Uzmanların önerdiği bu 10 soruyu yanıtlayın

Arda

Global Mod
Global Mod
Ancak iş mutluluğu daha fazla unsuru kapsar. Bir kişinin işinde yaşadığı refah ve doyuma değinir. Yapılan işlerden, iş ortamından ve örgüt kültüründen keyif alırken, iş ortamında mutlu, motive ve tatmin olmuş hissetmeyi içerir.

Ayrıca işyeri mutluluğu sadece maaş gibi maddi unsurlarla değil aynı zamanda amaç duygusu, tanınma, iş-yaşam dengesi ve büyüme ve mesleki gelişim fırsatı gibi duygusal, sosyal ve psikolojik faktörlerle de ilgilidir. Bu nedenle Martorano, “İş mutluluğunun doğru bir ölçümüne sahip olmak çoğu zaman karmaşık olabilir ve bu, kişilere ve bireysel koşullara bağlı olarak değişebilir” diyor.

Firmaların kullandığı yöntemler?


En yaygın yöntem memnuniyet anketidir ancak sonuç sınırlı olabilir. Grupo Human'ın genel müdürü Érika Chafino, daha doğru bir ölçüm elde edilebileceğini düşünüyor. 'çalışma mutluluğu' Şirketin ciro ve elde tutma oranının izlenmesi uygundur.

Chafino, “Performans değerlendirmelerini ve üretkenlik oranları, çalışma ortamı, iş-yaşam dengesi, tanınma ve mesleki gelişim fırsatı gibi faktörleri dikkate almak da önemlidir” diyor.

Red Ring'in yönetici ortağı Arleth Leal, piyasada halihazırda işyerinde mutluluğu ölçmeye kendini adamış çok sayıda firmanın bulunduğunu ve hatta çalışanlarının çoğunluğunu mutlu etme konusunda öne çıkan şirketlere mutluluk sertifikaları verdiğini garanti ediyor. Ancak onun için en iyi ölçüm işbirlikçiye yüz yüze sormaktır.

“Şirketlerin, çalışanlarının nasıl hissettiğini bilmek için kullanabileceği çeşitli göstergeler var, ancak kişinin kendi konumunda nasıl olduğuna yaklaşmanın ve onunla gerçekten ilgilenmenin bir yolu olmadığına inanıyorum. Liderler bunu aktif dinleme yoluyla ve her zaman kişinin yargılanma korkusu olmadan fikirlerini ifade etme konusunda güvende hissettiği ve aynı zamanda değerli hissettiği bir alanda öğrenebilirler” diyor Leal.

İşimde mutlu olup olmadığımı nasıl anlarım?


Manpower Group Latam İnsan ve Kültür Direktörü Martha Barroso, aşağıdaki soruları yanıtlayarak insanların işlerinde mutlu olup olmadıklarını kendilerinin değerlendirebileceğini ekliyor:

  1. İşe gitmek için motive miyim?
  2. Kişisel değerlerim şirketin değerleri ile uyumlu mu?
  3. Her zaman kendim olabilir miyim, çeşitlilik içeren ve kapsayıcı bir ortam var mı?
  4. İletişim açık ve sürekli mi?
  5. Alıyor muyum ve verebilir miyim? geri bildirim?
  6. Çalışmam tanınıyor mu?
  7. Organizasyonda gelişme ve büyüme fırsatları var mı?
  8. Çalışma ekibini bir aile olarak görüyor muyum?
  9. Fikirlerime değer veriliyor mu?
  10. Sürekli bir öğrenme ortamı yaratılıyor mu?
Barroso, “Çalışanların işyerlerinde rahat olabilmeleri için bir organizasyonun net değerlere sahip olması, işbirliğini teşvik etmesi, başarıları takdir etmesi ve aidiyet duygusu yaratması önemlidir” diye uyarıyor.

Çalışanları ne mutlu eder?


Manpower'ın 2024 İşyeri Trendleri araştırmasına göre, tüm çalışanların üçte biri, yani %31, yöneticilerin, işlerini etkileyen mali zorlukları daha iyi anlamalarını istediklerini ifade ediyor.

İş tercihleriyle ilgili olarak veriler, adayların en çok arzu ettiği faydaların şunları içerdiğini göstermektedir: dört günlük çalışma haftasıgiriş ve çıkış zamanını seçme esnekliği ve gerektiğinde evden çalışma imkanı.

Öte yandan, Z kuşağının çalışma ortamındaki etkisi dikkat çekicidir: Dünya genelinde çalışanların %93'ü bu kuşağın meslektaşlarından aşağıdaki gibi yönlerden etkilendiklerini iddia etmektedir: işteki sınırlarteknolojiye açıklık, Mesleki başarı ve maaş.

Spesifik olarak, Z kuşağı çalışanlarının %60'ı kişiselleştirilmiş kariyer gelişimi almayı bekliyor, bu da genç çalışanların bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış büyüme fırsatları sunmanın önemini ortaya koyuyor.