Etkilenenlerin ötenaziden daha acil olarak neye ihtiyacı var?

oburefe

Member
74 yaşındaki doktor, 37 yaşındaki kadının intihar etmesine yardım ediyor. Ona ötenazi veriyor. Kadın ruh hastası. Sadece psikolojik olarak mı? Şüphe hatta dehşet uyandıran bir olay. Aslında ötenaziye karşı olmayan insanlar arasında bile. Bu, ölümcül kanser hastası olan ve yalnızca hafifletilebilecek acılardan mustarip olan bir kadına, hayatının sonu hakkında kendi başına karar verme hakkı verecektir.

Peki Isabell R. gibi bir depresif? Bu, Christoph Turowski'nin üç yıl önce Berlin'de intihar etmesine yardım ettiği kadının adıydı. Doktor ve deneyimli ötenazi asistanı bu nedenle Pazartesi günü üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. İtiraz edeceğini duyurdu.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.


Depresyon, psikozlar, bağımlılık: Üç kişiden biri yaşamı boyunca hastalanacak


Vakanın yarattığı rahatsızlık aynı zamanda ruhsal hastalıkların artık daha fazla tartışılmasına rağmen konunun çoğunun yüzeysel kalmasıyla da ilgili. Sorun sadece psikoloji mi? Peki, mutlu ol o zaman! Kendinizi ifşa etmeye cesaret ederseniz yine de söylenebilecek bir cümle bu. Kliniğe gitmek veya rehabilitasyon tedavisi görmek zorunda kalan herkes, bunun orta dereceli bir depresyon olduğunu kabul etmek yerine sırtını, omurlararası disklerini öne doğru itmeyi veya tükenmişlik hakkında konuşmayı tercih ediyor. Bazı hastalıklar daha da tabu. Sonuçta rapçiler ve aktrisler artık depresyon veya bağımlılığı kabul ettiler. Peki şizofrenik psikozdan kim söz eder ki?

Aynı zamanda yıldızların teşhislerinin pazarlama olarak göz ardı edildiği de oluyor. Neden şimdi herkeste bu var? Ancak akıl hastalıkları çoğu insanın düşündüğünden çok daha yaygındır. İçsel huzursuzluk günleri ve geceleri yok eder, belirsiz korkular kalp atışlarını hızlandırır, hava kıtlaşır, depresyon yataktan duşa olan yolculuğu bir maratona dönüştürür, sizi hiçbir şey yapamayacağınıza ve hiçbir şeye değmeyeceğinize inandırır. Üç yetişkinden biri, hatta belki de iki yetişkinden biri, bir noktada uzun bir süre boyunca bu tür rahatsızlıklarla karşılaşacaktır.

Neyse ki çoğu durumda bu durum terapiyle, ilaçla veya her ikisinin karışımıyla tedavi edilebilir. Evden çıkmaya gücü yetmeyen insanlar için terapist bulmak zorlayıcı olabilir; Acil bir durumda doğrudan bir klinikle iletişime geçebilirsiniz (ve başvurmalısınız). Doktorların neyin yardımcı olduğunu bulması biraz zaman alabilir. Psikiyatri kelimesi henüz dehşetini kaybetmemiş olsa da psikiyatri hastanesi bir kurtuluş yeri olabilir.

Ancak bazen kurtuluş yoktur. En ağır vakalarda hiçbir terapist ya da ilaç yardımcı olmuyor ve klinikte onuncu kalış bile herhangi bir iyileşme getirmiyor. Hastalık, doktorların deyimiyle “tedaviye dirençli” hale geliyor. Şu anda ellerinde bulunan kaynaklar tükendi.

Ötenazi asistanıyla temas, ömür boyu bir şans olabilir


Depresyondan muzdarip 37 yaşındaki Berlinli kadın Isabell R. için de durum aynı mıydı? Ötenazi görevlisi ona böyle söylediğini söylüyor. Onunla tanıştığında zaten iki kez intihara teşebbüs etmişti. Tedavi seçeneklerinin gerçekten tükenip tükenmediğini yeterince iyice kontrol etti mi? Hakim, kararı açıklarken doktorun tıbbi kayıtlarına bakmadığını ve psikiyatrik rapor istemediğini söyledi ve bunun “oldukça sorunlu” olduğunu söyledi. Aslında kulağa böyle geliyor.

Bu davayla uğraşırken insanın duyduğu tedirginliğin ikinci bir nedeni daha var. Ötenazi artık Almanya'da yasak değil, ancak kanunla da düzenlenmiyor. Federal Meclis'teki politikacılar bu sorundan kaçınıyor. Doktorlar ve ötenazi dernekleri gri bir alanda faaliyet gösteriyor.

Ölümcül hastalar, bağımsız olarak ve tıbbi destekle ölme hakkına sahip olmalıdır. Ölümcül akıl hastası insanlar bile. Onları bu haktan temelden dışlayan herkes, üçüncü kişiler için travma yaratan şiddet içeren, acı veren intihar yöntemlerini tercih etmeye devam edeceklerini kabul etmiş olur. Ayrıca bir ötenazi asistanıyla temasa geçmek de başka bir şans olabilir; eğer bu ötenazi asistanı önceki tedaviyi detaylı olarak ele alırsa ve bir uzman da hastayla ilgilenirse. Belki deneyebileceğiniz başka bir tedavi vardır?

Yapılan çalışmalarda MDMA veya ketamin gibi ilaçlar, depresyonu tedaviye dirençli olduğu düşünülen hastalara zaten yardımcı olmuştur. Bir çalışmaya katılmak mümkün mü, yeni ilaç olasılığı yardımcı oluyor mu? Araştırmaların acilen ilerletilmesi ve tedavi seçeneklerinin genişletilmesi gerekiyor. Terapist bulmanın bu kadar zor olması bir skandaldır. Akıl hastası kişilerin ötenazi hakkından önce mümkün olan en iyi tıbbi tedavi hakkına da ihtiyaçları vardır.


Yardım numaraları

Düşüncelerin dönmeyi bırakmayacak mı? Görünüşte umutsuz bir durumda mısınız ve kendi canınıza kıymayı mı düşünüyorsunuz? Ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım alamıyorsanız veya almak istemiyorsanız, burada anonim danışmanlık ve pastoral bakım hizmetleri bulacaksınız:

Telefonla danışmanlık: Endişelerinizi ve korkularınızı paylaşabileceğiniz 0800 – 111 0 111 veya 0800 – 111 0 222 numaralı telefonlardan günün her saati çalışanlara ulaşabilirsiniz. Telefonla danışmanlık hizmetiyle sohbet yoluyla da görüşmek mümkündür.

Çocuk ve gençlik telefonu: Acıya Karşı Sayı Derneği'nin teklifi öncelikle zor durumdaki çocuk ve gençlere yönelik. Pazartesiden cumartesiye 14:00 – 20:00 saatleri arasında 11 6 111 veya 0800 – 111 0 333 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Cumartesi günleri Gençlere Tavsiye Gençler ekibinin genç danışmanları görüşmeleri kabul etmektedir.

Müslüman pastoral bakım telefonu: MuTeS çalışanlarına 030 – 44 35 09 821 numaralı telefondan 24 saat ulaşılabilir. Bazıları Türkçe de konuşuyor.

Alman İntiharı Önleme Derneği: Almanya'daki tüm telefon, bölgesel, çevrimiçi ve e-posta danışmanlık hizmetlerine genel bir bakış suizidprophylaxe.de adresinde bulunabilir.