Edomex, eyalet ve belediye işlerinde fotoğraflı CV talep edilmesini yasaklıyor

Arda

Global Mod
Global Mod
Önyargısız işe alım

Manpower Group'un Yetenek Eksikliği araştırmasına göre, şu anda Meksika'daki işverenlerin %25'i personel eksikliklerini gidermek için kadınlar, yaşlı yetişkinler, göçmenler ve engelli kişiler gibi yeni yetenek gruplarını işe almaya başvuruyor.

İstihdam yaratma, yüksek işgücü talebi ve yetersiz yetenek arzı ile karşı karşıyadır; bu da 10 şirketten yedisinin boş pozisyonlarını doldurmakta zorluk yaşamasına yol açmaktadır. Bu bizi daha nesnel işe alım yaklaşımları benimsemeye ve yetenek kaynaklarını çeşitlendirmeye zorluyor.

Manpower Talent Solutions İşe Alma Direktörü Tania Arita şöyle açıklıyor: “Kör CV yaklaşımında isim, cinsiyet, yaş ve fotoğraf gibi kişisel ayrıntılar kaldırılarak adayların bilinçsiz bir önyargı olmaksızın becerileri ve deneyimlerine göre değerlendirilmesine olanak sağlanır.” .

Ona göre, kör özgeçmiş veya fotoğrafsız özgeçmiş, seçim sürecindeki önyargıları ortadan kaldırmayı amaçlayan ve daha adil ve hakkaniyetli işe alım ve seçme stratejilerine giden yolu açan çok daha kapsayıcı bir uygulamadır.

Fotoğrafsız CV'de vurgulanması gereken noktalar

Başarılar ve sonuçlar. Adayın somut etki yaratma yeteneğini gösteren ayrıntılar.

İlgili anahtar kelimeler. İşverenlerin aradıklarıyla uyumlu hale getirmek için başvurduğunuz sektöre ve işe özel anahtar kelimeleri araştırın.

Hassas Yetenek. Problem çözme, etkili iletişim, liderlik ve zaman yönetimi gibi beceriler ve bunların önceki rollerde nasıl uygulandığı.

Eğitim ve öğretim. Başvurduğunuz işle ilgili eğitim kursları veya sertifikalar, adayın hazırlığını ve alaka düzeyini göstermek için vurgulanır.

“Kör CV, kararların öznel varsayımlara değil somut verilere dayandığı daha şeffaf ve güvenilir bir seçim sürecini teşvik ediyor. İşe alımdaki tüm önyargılara kesin bir çözüm olmasa da, daha adil bir seçim sürecine katkıda bulunabilecek değerli bir araçtır” diye belirtti İşe Alma Direktörü.