'Melek yatırımcılar' nedir ve nasıl seçilir?

Arda

Global Mod
Global Mod
“Sermayeyi artırmanın karmaşıklığını, yatırımcıların şirketinizi analiz etmek için isteyeceği tüm belge ve bilgileri hiç hayal etmemiştim. Yasal bir yeniden yapılanma yapmak zorunda kaldık ve CTO olan Aurora Rodríguez ile COO Patricia Jiménez ortak olarak katıldılar,” diye detaylandırıyor Jeppsson.

CEO bir sürece başvurdu kitlesel fonlama Minimum yatırım biletinin 5.000 peso olduğu Meksikalı bir baş melek grubuyla. Ayrıca Stonks sermaye artırımı platformuna giderek 2.000 potansiyel yatırımcının önünde Scape konseptini, sunduğu ürün ve hizmetlerin potansiyelini, büyüme oranlarını ve şirketin hitap ettiği pazarın çekiciliğini anlattı.

Scape için sağlıklı yaşam sektörü 46 milyar dolarlık bir hedef pazarı temsil ediyor. Global Wellness Institute'a göre Meksika pazarı, tahmini değeri 235 milyar dolar olan Latin Amerika'nın ikinci büyük pazarı. Bu rakamın 70 milyar doları kaplıcalar kategorisine ait olup Meksika dünyada 13., bölgesel olarak ise 1. sırada yer almaktadır.

Bu verileri ve iş sonuçlarını açığa çıkarmak, Scape'in 1,3 milyon dolarlık bir tohum yatırım turu almasını sağladı; bunun 200.000'i melekler Caterine Castillo, Daniel Velez, Frida Garby ve Lorenzo Torrens, Gabriela Rocha, Jaime Prado, Lala Elizondo, Leticia Sahagun, Mariano'dan geldi. González, Mariate Arnal, Mike Medina, Nelly Salas, Raquel Sanchez, Tom Peterson ve Victor Noguera.

Paranın geri kalanı 500Startups, Amplifica Capital, Angel Ventures, Angelhub, Arkangeles, Adulting Capital, Boost/Enlaces, Daedalus Ventures, Everywhere VC, Globivest, Seed9, Stonks & Venture.do fonları tarafından sağlandı.

Scape şu anda Meksika'da 25, Kolombiya'da ise dört şehirde faaliyet gösteriyor. Sermaye enjeksiyonuyla bu yerlerdeki konumunu güçlendirmeyi, Şili ve Dominik Cumhuriyeti'ne açılmayı ve bu yıl 6 milyon dolarlık gelire ulaşmayı planlıyor.

Jeppsson, meleklerin şirkete çok güçlü bir destek yapısı ve bağlantılar sağladığını garanti ediyor. Doğrudan satış platformu olmanın avantajı, birçoğunun aktif Scape kullanıcısı olması nedeniyle yatırım yapmaya karar vermesidir.

“Tanınmak melek yatırımcıya erişimi kolaylaştırıyor. Sermaye toplamak benim için zordu çünkü ilk başta yardım istemekten çok utanıyordum ama sonunda bunu yapmanın ve kapıları çalmanın önemini anladım çünkü işinizle kimin ilgileneceğini asla bilemezsiniz. Bugün yardım isteyen birini görürsem yardım etmek isteyen ilk kişi benim” diyor.

Melek yatırımcı nedir?

Melek yatırımcı, gelişmekte olan şirketlere sermaye ve finansal destek sağlayan ve genellikle gelişimin erken aşamalarında olan şirketlere yatırım yapmaya istekli, yüksek net değere sahip kişilerdir.

Tecnológico de Monterrey Girişimcilik Enstitüsü'nün genel müdürü ve Meksika Girişimciler Derneği'nin (ASEM) danışmanı Ulrick Noel, melek yatırımların bir şirketin tohum veya başlangıç aşaması olarak bilinen ilk aşamasında gerçekleştiğine dikkat çekiyor.

Melekler genellikle deneyime veya ilgiye sahip oldukları sektörlerdeki fırsatları ararlar ve girişimcilere veya kuruculara tavsiye ve rehberlik sağlayabilirler, startup'ın büyümesini ve başarısını artırmak için kendi ağlarını, işlerini ve bilgilerini kullanabilirler.

Melek yatırımcılar sermayenin yanı sıra iş bağlantıları, mentorluk ve stratejik destek de sunabilirler. Bazıları yatırım yaptıkları şirketin yönetiminde de görev alırken, bazıları ise daha “eller serbest” bir yaklaşımı tercih ediyor.

Danışılan uzman, bu tür yatırımların yüksek riskli olduğu düşünüldüğünden, bir meleğin yatırımının varlıklarının %4'ünden fazla olmamasını tavsiye ediyor. Fonlarla arasındaki temel fark, melek yatırımcıların kendi sermayeleriyle yatırım yapması, fonların ise bunu başkasının parasıyla yapması ve genellikle dışarıdan yatırım yapmasıdır. Eşitlikyani şirkette pay sahibi olmak karşılığında yatırım yapıyorlar.

Diğer bir fark ise fonların bir şirketin gelişiminin daha ileri aşamalarına yatırım yapma eğiliminde olmaları ve bunu Seri A, B veya C yatırım turları aracılığıyla yapmalarıdır.Bu turlar startup ekosisteminde yaygındır ve ilerlemeyi belirtmek için alfabetik sıraya göre harflerle adlandırılır. zamanla finansman sağlanır.

Melekler nasıl bulunur ve seçilir?

Bütün melekler gökten düşmüş gibi gelmezler. Noel, Harvard mezunlar kulübü, Hunters Institute veya kendi yatırımcı grupları olan işletme okulları gibi yatırımcı kulüplerine başvurmanızı tavsiye ediyor.

Girişimcilik dünyasıyla ilgili girişim etkinliklerine katılmak da daha az önemli değil. Artık melekleri seçmek için onların kim olduklarını, ne tür yatırımlar yaptıklarını, ilgilendikleri sektörle ne kadar alakalı olduklarını ve deneyimlerinin şirketinize nasıl katkıda bulunabileceğini öğrenmek önemlidir.

“Sermaye ararken en sık yapılan hatalardan biri, herhangi birinden yatırım istemektir. Onların katılımı size katma değer sağlamalı, tercihen sektörde olan ve şirketi büyütmenize yardımcı olabilecek biri olmalı,” diyor Noel.

Bir melek yatırımcıdan rehberlik ve destek ararken, onların deneyimlerini ve vizyonlarını anlamak için doğru soruları sormak çok önemlidir. Bir yatırımcı olarak geçmişinizi ve startuplara ilişkin tercihlerinizi sorgulamak, ilgi alanlarınız ve yetkinlikleriniz hakkında net bir fikir edinmenizi sağlar. Genellikle yaptıkları yatırımların kapsamını ve şirkete dahil olmayı bekledikleri katılım düzeyini bilmek, projede nasıl işbirliği yapacaklarına dair somut bir fikir sağlar. Ayrıca bunların sağlayabileceği kaynakları ve bağlantıları bilmek, bunların girişimin büyümesi üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmek açısından önemlidir.

Yaklaşımınızı ve beklentilerinizi tanımlayan temel hususları daha derinlemesine incelemek de önemlidir. Çıkış aramadan önce yatırımlarını tuttukları sürenin tipik uzunluğunu ve girişimin başarısını değerlendirmek için kullanılan kriterleri sormak, yatırım stratejilerinin daha net anlaşılmasını sağlar. Yönetmek istedikleri şart ve koşulları ve diğer girişimcilerle olan önceki deneyimlerini anlamak, onların yaklaşımları ve çalışma tarzları hakkında eksiksiz bir fikir verir.

Son olarak, risk ve başarısızlık hakkındaki bakış açılarını keşfetmek, girişimcinin kendi zihniyetinin ve risk toleransının potansiyel yatırımcınınkilerle uyumlu olup olmadığını değerlendirmesine olanak tanır.