Meksika'da öğretmen olmak ne anlama geliyor?

Arda

Global Mod
Global Mod
“Öğretmen figürünün toplumsal tanınırlığı ve prestiji, mesleği yüceltmenin temel unsurları olarak sunuluyor. Çalışma koşulları, toplumsal değerler, ücret gibi faktörler öğretmenlik prestiji algısını doğrudan etkiliyor” diyor.

IMCO verilerine göre bu yıl Eğitim Bilimleri alanında 502.478 kişi eğitim gördü ve bunların %69'u kadın, %31'i erkek oldu. Toplamın %88'i 30 yaşın üzerindedir ve %87,8'inin öğretmenlik alanında istihdam edilme olasılığı daha yüksektir. Aslında bu profesyonel kariyerde işsizlik oranı ülke genelinde %4,6'dır ancak kayıt dışılık oranı %55,8'e ulaşmaktadır.

Maaşla ilgili olarak IMCO, ulusal ortalamanın ayda 10.920 peso olduğunu belirtiyor. Her ne kadar bazı durumlarda öğretmenler ayda 18.000 pesodan fazla kazanabiliyor olsa da bu tamamen çalıştıkları pozisyona ve eğitim kurumuna bağlıdır. Öğretmenin lisansüstü diploması varsa maaşı ayda 30.000 pesoya yakın olabiliyor.

“Öğretmenlik çok güçlü bir meslek duygusuna sahip olunması gereken mesleklerden biridir. Öğretme zevki olmayan bir öğretmen kötü zamanlar geçirecek ve öğrenciler de öyle” diyor Espinosa.

Öğretmenleri neler strese sokar?

Öğretmenlerin refahı etkileniyor. SM Vakfı raporuna göre ülkedeki öğretmenlerin yarısı, özellikle kadınlar, halk eğitimi öğretmenleri ve daha kıdem sahibi olanlar fiziksel ve zihinsel yorgunluk yaşadı.

Stres kaynakları arasında aşırı idari işler, düzeltme yükü ve eğitim ve özveriyle orantılı bir maaşın olmaması yer alıyor. Buna rağmen, beş öğretmenden yalnızca ikisi sosyal açıdan değerli olduğunu, üçte biri ise eğitim yönetimi tarafından değerli olduğunu düşünüyor.

Ayrıca %65'i imkanı olsa bile öğretmenliği bırakmayacağını belirtti. Aslında, birçoğunun işlerini yapmak için yüzleşmek zorunda olduğu zorluklara rağmen, on öğretmenden dokuzunun ruh hali olumlu.

Ücretsiz profesörlük

Karmaşık sistemler ve istikrarsız ve değişen reformlarla karakterize edilen bir eğitim ortamında, öğretmenler sürekli olarak yeni paradigmalara uyum sağlama ihtiyacıyla karşı karşıyadır.

Eğitim, mesleki gelişimin ilk ayağı olarak kabul edilmektedir. Ancak ilerlemenizi en çok etkileyen engelleri incelediğimizde zaman eksikliği önemli bir engel olarak karşımıza çıkıyor.

Geleneksel olarak temel bir araç, hatta birçok öğretmen için bir tür “İncil” olarak kabul edilen ders kitabı, derslerin planlanması ve yürütülmesinde merkezi bir rol oynamıştır. Ancak öğretmenlerin %97'si sınıfta kendi materyallerini kullanmakta özgür hissettiklerini söylüyor; bu cesaret verici bir rakam, öğretim sürecinde hatırı sayılır bir özerkliğe işaret ediyor.

Öğrencileri arasında Bayan Criss olarak bilinen Cristina Niño, devrim niteliğinde bir eğitim misyonuna bu şekilde girişti. Eğitimi dönüştürmeye kararlı olarak iki temel temele dayanan bir eğitim modeli tasarladı: öğretmenlerin beyinlerinin nasıl çalıştığını anlamak ve öğrencilerin beyin fonksiyonlarını anlamak.

Bu vizyonu gerçekleştirmek için öğretmenleri bu kavramlar konusunda eğiten ve yapay zeka ve sinir bilimleri gibi gelişmiş araçları öğretim sürecine entegre eden bir platform olan Hediec Digital'i yarattı.

Hediec Digital'in öne çıkan programlarından biri de matematiksel akıl yürütmenin nöroeğitim araçlarıyla birleştirildiği Neuromath diplomasıdır. Platformun sağladığı verilere göre, programa katılan öğretmenlerin %60'ından fazlası öğrenci performansında, ilgisizlik ve ilgi eksikliği gibi zorlukların üstesinden gelmede önemli gelişmeler yaşadı.

Eğitimin değişen taleplerine uyum sağlama ihtiyacının farkında olan Miss Criss, öğrenci motivasyonunu ve katılımını artırmak için “hatalı çamaşır ipi” ve oyunlaştırma gibi belirli stratejiler uyguladı. Sonuçlar ortada: Öğretmenlerin %96'sı öğrenci motivasyonunda ve katılımında artış olduğunu bildirdi.

Ayrıca yapay zekanın eğitimdeki öneminin bilincinde olarak, öğretmenlerin konularını geliştirmek için Chat GPT gibi araçları kullanmayı öğrendikleri özel bir atölye çalışması başlattı. Bunun amacı öğretmenlerin yerini almak değil, onlara öğrenme sürecinin kalitesini artıran araçlar sağlamaktır.

Espinosa'ya göre zaman içinde öğretmen figürü üzerindeki etkisi önemli oldu. Öğretmenler açısından güçlü ve şiddetli otoriterliği deneyimleyen büyükanne ve büyükbabalarımızdan, öğretmenin otoritesinin daha çok bir arkadaş rolüne dönüştüğü bize. Bu dönüşüm sadece öğretmenlerin okullardaki profilini ve rolünü değil aynı zamanda toplumun öğretmenlere ilişkin algısını da etkilemiştir.

Öğretmen figürü artık sadece otorite ile sınırlı olmayıp, eğitim sürecinde yol gösterici ve yol arkadaşı olarak görülmektedir. Bu değişim şüphesiz öğretmenlerin motivasyonlarını da etkilemiştir. Öğretmenlik mesleğinin algılanışında otorite, öğretmen özellikleri, çalışma koşulları ve toplumsal değerler gibi unsurlar önemli rol oynamaktadır.

“Şu anda öğretmenlerin karşılaştığı en büyük zorluk, sınıfta çok çeşitli öğrenme yöntemlerinin olması, her ritme uyum sağlayabilmek, sınıftaki çeşitliliğin farkına varabilmek ve metodolojileri uyarlayabilmektir. Ancak her şey bunların içinde değil, aynı zamanda eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve bununla birlikte öğretmenlerin gelişmeye devam etmesi için gerekli koşulların da sağlanması gerekiyor” diye bitiriyor yönetmen.