Latin kökenli bir kadın, aynı işi yapan bir erkekten %70 daha az kazanıyor

Arda

Global Mod
Global Mod
“Durmak! Durmak! Durmak! “Sanırım birini duydum” diye bağırdı. “İnanıyor musun ya da kimseyi dinledin mi?” Gönüllülerden biri cevap verdi. “Durmak! “Durun!” diye bağırdı tekrar. Onu sorgulayan adam hızla ona yaklaştı ve yardım çağrısı daha da netleşti, böylece grubun dikkatini çekmek için hep birlikte daha yüksek sesle bağırdılar.

Romo, birkaç saniye içinde yaklaşık 20 kişinin betonu kaldırdığını, tozlu kirpiklerin ve moloz içindeki bir kızın umutlu bakışının ortaya çıktığını hatırlıyor. “İlk kez işe yaradığımı hissettim. Anne ve kızının birbirine sarıldığını görmek benim için çok güçlüydü; Bunu yaptığım için o kadar büyük duygularla doluydum ki, bunu hissetmeye devam etmek için çığlık atan biri olmak istediğimi söyledim” diyor.

O zamandan beri Claudia Romo küresel seferberlik, sosyal girişimcilik ve sosyal amaçlar doğrultusunda bir yola çıktı. Birleşmiş Milletler, UNICEF, UNHCR, Dünya Ekonomik Forumu ve AIDS, Tüberküloz ve Sıtmayla Mücadele Küresel Fonu gibi kuruluşlarla çalıştı.

Daha sonra çeşitli küresel, ulusal ve bölgesel girişimler yoluyla çeşitliliği, katılımı ve eşitliği teşvik etmeye odaklanan, New York merkezli kar amacı gütmeyen bir vakıf olan We Are All Human'ı kurdu. En önemli girişimlerden biri, kendisini Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Latin toplumunun, özellikle de kadınların ilerlemesini hızlandırmaya adamış olan Estrella Hispana'dır.

Romo'ya göre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Latin topluluğu ülkenin büyümesinde kilit bir itici güçtür; Nüfusun %20'sini temsil eden 62 milyon Latin, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) %14'üne katkıda bulunuyor. Bu grup ABD ekonomisine 3,2 trilyon dolar katkı sağlıyor.

Aktivist, özellikle Latin kökenlilerin topluluğun neredeyse %50'sini oluşturduğuna dikkat çekiyor; 32 milyon Latin, bunların yalnızca 30'u kuzeydeki komşu ülkenin en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticileri arasında yer alıyor. Latinler ayrıca ülkedeki diğer gruplardan altı kat daha fazla istihdam ve küçük sanayi yaratıyor.

Buna rağmen, “artık bizi işe almıyorlar, şirketlerimizi yöneten Latin kökenliler yok, ülkedeki en büyük şirketlerin yalnızca %10'unun Latin stratejisi var. Hedefim, %70'in Latin topluluğuna hitap edecek ve fayda sağlayacak özel stratejiler geliştirmesi, böylece iş dinamiklerini herkesin kazanacağı bir senaryoya dönüştürmek. Ben bir iyimser değilim, ancak bir olasılıkçıyım çünkü bunun mümkün olduğunu biliyorum” diyor.

Claudia Romo, Latin kökenli iş adamlarını görmeyi ve en önemlisi kızının adil bir maaş almasını hayal ediyor, çünkü bugün Latin kadınların karşı karşıya olduğu maaş eşitsizliği acımasız. “Bir Latin, kendisiyle aynı işi yapan beyaz bir adamdan %70 daha az kazanıyor. Latinler tüm ülkede en az maaş alan ve en çok çalışan kesimdir” diye vurguluyor.

Meksika'da da senaryo benzer. ManpowerGroup Yetenek Çözümleri işe alım direktörü Tania Arita, işyerinde özellikle kayıt dışılıkla ilgili olarak artan cinsiyet eşitsizliği konusunda uyarıyor.

Kadınlar giderek daha fazla kayıt dışı işlerde çalışıyor; bu da düşük ücretler, sosyal haklardan yoksunluk ve eksik istihdamla belirlenen çalışma koşullarını sürdürüyor. 2023'ün üçüncü çeyreğinde İnegi'de kayıt dışı işlerde kadın sayısı 730.988 artarken, aynı kategorideki erkeklerde 51.140 azalma kaydedildi.

Yıllık eğilime bakıldığında, erkek işgücünün kayıt dışılığı 2022'den 2023'e düşüş gösterirken, kayıt dışı işlerde çalışan kadınların sayısı 500.000'den fazla kişi arttı. Bu olgu kadınların iş istikrarını tehdit ediyor ve eşitsizliği ve yoksulluğu önemli ölçüde artırıyor.

Bu bağlamda Arita, kayıt dışılığın yeni bir sorun olmasa da hem devlet kurumlarının hem de özel sektörün işbirliğini gerektiren kalıcı bir sorun olmaya devam ettiğini vurguluyor. “Bu olguyu acilen ele almak, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ülkedeki eşitsizlik uçurumlarının kapatılması açısından hayati öneme sahiptir” yorumunu yaptı.