Kendi Beslek ne demek ?

Fercan

Global Mod
Global Mod
Kendi Beslek Nedir?

Kendi beslek, insanlarn kendi cevrelerinde uretilen besin maddelerinin tuketilmesidir. Bu, dogal cevreye bagl uretim surecinde, ciftciler tarafndan, organik veya konvansiyonel tarm yontemleriyle uretilen urunlerdir. Bir kendi beslek program, kendi besinlerinin uretimini artrmay amaclamaktadr. Bu programlar, toprak, su, besin ve cevre kalitelerinin yukseltilmesini ve surdurulebilirlik saglamay amaclamaktadr.

Kendi Beslegin Faydalar

Kendi beslek, dogal kaynaklarn korunmasna yardmc olur. Guvenilir, saglkl ve kaliteli urunler, ureticiler tarafndan dogal kaynaklarn korunmasnn bir sonucu olarak saglanmaktadr. Ayrca, kendi beslek, ciftcilerin kendi ciftliklerinde uretiminin artmasn ve oz kaynaklarn gelistirmelerine olanak saglamasn saglar. Gda ve bitkisel urunlerin insan saglgna zararl kimyasallar ve zararl bocek ilaclarndan arndrlmasna yardmc olur. Ayrca, ciftcilerin ekonomik olarak desteklenmesine ve kendi ciftliklerindeki uretimin artrlmasna yardmc olur.

Kendi Beslegin Dezavantajlar

Kendi beslek programnn en onemli dezavantaj, ureticinin uretiminin artrmas icin kendi cevrelerinde zorluklarla karslasmasdr. Toprak kalitesi, su teminat ve bitkisel urunlerin kalitesi gibi faktorler, kendi besinlerinin uretimini artrmaya engel olabilir. Ayrca, ureticilerin uygun uretim veya isletme yonetimi bilgisine sahip olmamas, uretiminin artmasn engelleyebilir.

Sonuc

Kendi beslek, cevresel, ekonomik ve saglk acsndan onemli faydalar saglayan bir programdr. Bu program, ciftcilerin toprak, su, besin ve cevre kalitelerini yukseltmesine, ekonomik olarak desteklenmesine ve kendi ciftliklerindeki uretimin artrlmasna yardmc olmaktadr. Ancak, ureticilerin uygun uretim ve isletme yonetimi bilgisine sahip olmamas, toprak kalitesi, su teminat ve bitkisel urunlerin kalitesi gibi faktorler, uretimin artmasn engelleyebilir.