Kanada'da okumak istersem Meksikalılar için Kanada vizesi beni etkiler mi?

Arda

Global Mod
Global Mod
Daha önce öğrenim ve çalışma vizesi talep edilen lisans ve uzun dönemli kurslar etkilenmeyecektir. Ágora Internacional eğitim ajansının direktörü Rosy Ceceña, Kanada göçmenlik bürosunun, ister eğitim ister turizm olsun, seyahat niyetinin gerçek olmasını sağlamaya ve sahte mülteci başvurularından kaçınmaya çalıştığına dikkat çekiyor.

Ceceña, “Kanada'daki bir okuldan gelen mektubu, bunun için ödenen ücreti ve Kanada'da yaşama desteğini gösteren bir kişi, vizesinin onaylanmasında herhangi bir sorunla karşılaşmamalıdır, aynı şekilde seyahat ve turizm konusunda gerçek bir niyet sergileyen kişiler de aynı şekilde” yorumunu yapıyor. .

Kuzey ülkesine giriş şartlarındaki değişikliklere rağmen Ceceña, Kanada eğitim kurumlarının halihazırda bu ülkeye giriş yapması nedeniyle çokkültürlülüğü etkileyen bir önlem olmadığından, burada eğitim almaya karar veren Meksikalıların sayısı üzerinde olumsuz bir etki olacağına inanmıyor. İlgili vizeye sahip Meksikalılara ise “%90'ın üzerinde bir elde etme yüzdesine sahibiz.”

“Daha önce 2009'dan 2016'ya kadar Meksikalıların Kanada'ya turist vizesi yaptırmak zorunda olduğunu ve bu dönemde Meksikalıların katılımının azalmadığını hatırlayalım” diye belirtiyor.

Diğer alternatifler

Herrera, artan giriş koşullarının Kanada'nın “hoş karşılanan ve erişilebilir” bir eğitim merkezi olarak algılanmasını olumsuz yönde etkileyebileceğini savunuyor. Uyruğu ne olursa olsun, uluslararası öğrencilerin, öğrenim ve çalışma vizesi almanın önündeki ek engellerin yanı sıra evrak işleriyle ilgili bürokratik süreçler nedeniyle Kanada'yı daha az misafirperver olarak algılamaları bekleniyor.

Bu yeni gereksinimlere yanıt olarak Meksikalı öğrenciler yurtdışında eğitim için diğer alternatifleri keşfedebilirler. Meksikalı öğrencilerin gelişine açık, daha esnek giriş politikalarına sahip ülkeler var. Avustralya, İrlanda, İngiltere ve Malta, indirimler, burslar ve istihdam fırsatları yoluyla kurumlarını tanıtmak için kampanyalar uygulayan ülkelere örnektir.

Öte yandan Ceceña, kısa süreli kalışlar için turist vizesi sürecinden kaçınmak isteyen Meksikalıların vize gerektirmeyen ülkelerde İngilizce öğrenmek için popüler seçeneklere sahip olduğunu söylüyor. İngiltere altı aya kadar vizesiz konaklamaya izin verirken, İrlanda, Malta ve Yeni Zelanda vize almaya gerek kalmadan üç aylık süreler sunuyor.

“Kanada'da eğitim alma deneyiminin benzersiz olduğuna ve öyle olmaya devam edeceğine inanıyorum; yeni bir göçmenlik vizesi zorunluluğunun olması, eğitim hedefi olarak Kanada'yı seçen uluslararası öğrencilerin fırsatlarını ve deneyimlerini değiştirmiyor” diyor .

Ceceña, “Vize süreci yalnızca Kanada'ya sığınma talebinde bulunmak için sistemi kötüye kullananları etkiliyor” diyor ve Meksika'nın, 156.032 başvurunun %18'ini temsil eden 28.165 başvuruyla bu tür taleplerde bulunan bir numaralı ülke olduğunu belirtiyor. Kanada 2023'te vardı.

Peki Meksika ve Kanada arasındaki eğitim işbirliği?

Danışılan uzmanlar, etkinin minimum düzeyde olduğu düşünüldüğünden, Meksika ile Kanada arasındaki eğitim ilişkisinde bir sorun algılamıyor. Her ikisi de vize gerekliliklerinde istisnalar olduğunu ve bazı kişilerin Elektronik Seyahat İzni (eTA) aracılığıyla Kanada'ya hâlâ girebileceğini belirtiyor.

Bu istisnalar, Amerika Birleşik Devletleri için geçerli bir turist vizesi olan kişiler içindir. Son 10 yıl içinde herhangi bir Kanada öğrenimi veya çalışma izni almış olan, iznin güncel olup olmadığı ve seyahatin henüz başlamadığı veya izin süresinin dolduğu kişiler.

Şu anda Kanada'da eğitim veya çalışma izni alma sürecinde olan Meksikalılar. Bu durumda vize damgası almak için pasaportun gönderilmesine gerek kalmayacak; bunun yerine Kanada'ya seyahat etmeleri için bir eTA verilecek ve ülkeye öğrenci veya işçi olarak girebilecekler.

Ceceña sözlerini şöyle bitiriyor: “Bu istisnalar, yeni gerekliliklerin etkisini hafifletmeyi ve Kanada'da eğitim görmeye veya çalışmaya uygun olduğu düşünülen belirli kişilerin girişini kolaylaştırmayı amaçlıyor.”