İntihar düşünceleri hakkında konuşmanın zorluğu

oburefe

Member
Psikiyatride tek bir ölüm nedeni vardır. İntihar. Akıl hastası kişileri bundan korumak için neredeyse her gün hastalara hayatlarına son vermeyi düşünüp düşünmedikleri soruluyor.

Geçen hafta staj yaptığım psikiyatri koğuşunda bir M&M konferansı vardı. Bunaltıcı bir gün ama toplantı odası karanlık ve serin. M&M, “Mortalite ve Morbidite”, mortalite ve hastalık anlamına gelir. Soyut gibi görünen şeylerin günlük şeylerle ilgisi var. Bu konferanslarda hastane çalışanlarının ders alması gereken özel tedavi kursları, tedavi hataları ve ölümler konularına odaklanılıyor. Bugün bir hastanın intiharı konuşuldu.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Berlin'de her gün bir veya iki kişi intihar ediyor. Yarısı intihardan önceki ay aile hekimiyle görüşmüştü. İntiharların çoğu birdenbire gerçekleşmez. Sık sık duyurular yapılıyor. Yakından sorarsanız intiharı düşünen insanlar kendilerini ve bizi neyin korkuttuğunu anlatıyor. Bunların sorulması daha da önemli. Bazen onlara bu fikri verebileceğinizden endişelenirsiniz. Ancak ancak bir kez konuşmaya başladığınızda onlara yardım etmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

Dinlediğimiz derste hastanın intihar etmesinin hiçbir zaman öngörülemeyeceği söyleniyor. Aniden gerçekleşen bir intihar da değildi. Arada bir şeydi.

Dinlerken üniversitedeki psikiyatri derslerini düşünüyorum. Bunu bir mantra gibi duyduk: Sor Her zaman intihardan sonra. sorar Kesinlikle sonrasında. Daha çok hayattan bıkmış gibi mi görünüyor? Yoksa planlar var mı? İntihar zaten hazırlandı mı? Geçmişte herhangi bir girişim oldu mu? Ne zaman oldu?

Üniversitedeyken bu soruları ilk kez birine sorduğumu hatırlıyorum. Hasta son birkaç aydır anksiyete ataklarının, umutsuzluğunun ve alkol kullanımının arttığını bildirdi. Hâlâ depresyonundan bahsederken ağlamaya başladı. Artık ne yapacağımı bilmiyorum, dedi.

“Çok zor zamanlar geçiriyorsun” ya da “anlıyorum” gibi cümleler böyle bir durumda kitsch ya da yalana dönüşüyor. Bir insanın bağımlılığının, yaşamının, çektiği acıların sonuna geldiğinde nasıl hissettiğini anlayamıyorum.

Uzun bir aradan sonra “Bu zor zamanda sana destek olan var mı?” diye sordum ve şimdiden bir sonraki soruyu düşünmeye başladım. Kendini zorladı. “Ailem, çocuklarım” dedi hasta tekrar ağlayarak, “ama artık bana yardım edemiyorlar.” Her cümle hasta için zordu. Uzun bir duraklama daha yaptım ve sordum: “Hiç var olmamanın daha iyi olacağını düşündün mü?”

Bu konuyu düşünmeye devam ettiğini söyledi. “Nasıl yapılacağını biliyor musun?” diye sordum. “Bilmiyorum… hap alabilirim” dedi. Ve alkol.” İkimiz de sessizdik, başka ne söylemem gerektiğini merak ediyordum.

Derste kulağa çok kolay geliyor ve bu soruları sormak bana çok zor geliyor. Birinin en kötü düşüncesine tanık olmak gibi bir duygu. Şimdi koğuştaki insanları gördüğümde, sanki o konuşmadan bu yana pek ilerleme kaydedememişim gibi geliyor. Ama aynı zamanda şunu da anlıyorum: Ne kadar iyi sorarsanız sorun, hastanın içinde olup bitenler bir dereceye kadar gizli kalır.

Mascha Osang ve Leon-Alexander Regin, Berlin'deki tıp öğrencileri olarak sırayla günlük yaşamlarını aktarıyorlar. Sütunlar iki haftada bir görüntülenir.

Yardım numaraları

Düşüncelerin dönmeyi bırakmayacak mı? Görünüşte umutsuz bir durumda mısınız ve kendi canınıza kıymayı mı düşünüyorsunuz? Ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım alamıyorsanız veya almak istemiyorsanız, burada anonim danışmanlık ve pastoral bakım hizmetleri bulacaksınız:

Telefonla danışmanlık: Endişelerinizi ve korkularınızı paylaşabileceğiniz 0800 – 111 0 111 veya 0800 – 111 0 222 numaralı telefonlardan günün her saati çalışanlara ulaşabilirsiniz. Telefonla danışmanlık hizmetiyle sohbet yoluyla da görüşmek mümkündür.

Çocuk ve gençlik telefonu: Acıya Karşı Sayı Derneği'nin teklifi öncelikle zor durumdaki çocuk ve gençlere yönelik. Pazartesi – Cumartesi günleri saat 14:00 – 20:00 arasında 11 6 111 veya 0800 – 111 0 333 numaralı telefondan ulaşılabilir. Cumartesi günleri Gençlere Tavsiye Gençler ekibinin genç danışmanları görüşmeleri kabul etmektedir.

Müslüman pastoral bakım telefonu: MuTeS çalışanlarına 030 – 44 35 09 821 numaralı telefondan 24 saat ulaşılabilir. Bazıları Türkçe de konuşuyor.

Alman İntiharı Önleme Derneği: Almanya'daki tüm telefon, bölgesel, çevrimiçi ve e-posta danışmanlık hizmetlerine genel bir bakış suizidprophylaxe.de adresinde bulunabilir.