Hemşirelerin sürekli çalışması ve ulaşılabilir olması beklentisi beni sinirlendiriyor

oburefe

Member
Peki, eğer kimse müdahale etmezse bunu kim yapacak? Hastanelerdeki hastalara ve bakımevlerindeki sakinlere bakım yapacak personel bir kez daha tamamen yetersiz kaldığında devreye girin. Bu, yakın zamanda bir kullanıcının bana sosyal medyadaki gönderilerimden birinin altında sorduğu soru.

Buna da sert bir cevabım var: şüpheye düştüğünüzde kimse! Bir noktada kapasiteler tamamen tükenir. Nokta! “Ama Ricardo, o zaman insanlar ölür!” Evet, kesinlikle. Sonra insanlar ölüyor. Sağlık sisteminde personel eksikliği olduğu için bu durum neredeyse her gün yaşanıyor. Bu artık bir sır değil. Uzmanlar yıllardır bu sorun hakkında uyarıda bulunuyorlar ve ben de uzun süredir kafamı kaldırıp tüm mağduriyetleri ve bunların sonuçlarını şiddetle kınıyorum.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Hiç kimse, ne sağlık sistemindeki aktörler, ne siyasetçiler, ne de halk, bu durum hakkında, aslında herkesi barikatlara sürüklemesi gereken durumun patlayıcılığı hakkında hiçbir şey bilmediğini iddia edemez. Ancak gerçek şu anda farklı: Örneğin tek bir yoğun bakım hemşiresi genellikle üç, bazen dört, hatta meslektaşlarımın bana söylediğine göre beş hastaya bakıyor.

Beş hastaya kadar bir yoğun bakım hemşiresi

Alman Yoğun Bakım ve Acil Tıp Disiplinlerarası Derneği, kısaca Divi'nin “Yoğun bakım ünitelerinin yapısı ve donanımına ilişkin öneriler”e göre, bir yoğun bakım hemşiresinin en fazla iki hastaya bakması gerekiyor. Büyük yanıklar veya kalp-akciğer makinesine (ECMO) bağlı hastalar gibi özellikle ciddi vakalarda 1:1 bakım bile tavsiye edilir. Bu tavsiyeler 2010 yılında formüle edildi ve çeşitli çalışmaların ve pratik deneyimlerin gösterdiği gibi, iyi sebepleri var.

Bir hemşirenin bakması gereken hasta sayısı ne kadar az olursa komplikasyon da o kadar az olur. İlaç uygulamasındaki hatalar, yetersiz depolamaya bağlı basınç ülserleri veya hayatı tehdit eden sepsis gibi. Sepsis, diğer şeylerin yanı sıra, yetersiz hijyen nedeniyle patojenlerin merkezi venöz erişim yoluyla kan dolaşımına girmesiyle ortaya çıkar. Zaman faktörü sadece hasta dostu değil aynı zamanda güvenli hasta bakımı açısından da çok önemlidir. Dikkatimiz süresiz olarak paylaşılamaz.

İşte tam da bu yüzden kendime soruyorum: Halkın haykırışı nerede? Demokrasi için sokağa çıkma söz konusu olduğunda çok kısa bir süre içinde binlerce insan bir araya geldi. Konu iklim olunca bile ülke genelinde kitleler harekete geçiyor. Konu insanların sağlığı olduğunda bu neden işe yaramıyor? İklim gibi, demokrasi gibi sağlık da hepimizi ilgilendiriyor. Her birimiz hayatımız boyunca birkaç kez, hatta bazıları ciddi şekilde hastalanırız. Her birimiz yaşlanırız ve yapay bir ekleme veya şüphemiz varsa evde bakıma ihtiyaç duyabiliriz.

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 43, Berlin-Hellersdorf'ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022'de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung'un köşe yazarıdır.

Gerçek şu ki: 2049 yılına kadar 690.000'e yakın bakım personeli açığı yaşanacak, tedarik darboğazları ve maliyetler giderek artıyor, aynı zamanda hizmetlerin kesileceği ve hastanelerin ve bakım evlerinin ortadan kaybolacağı yönünde korkular da var. kapanması nedeniyle.

“Greve gidemezsiniz, yoksa insanlar ölür!” “Eğer müdahale etmezseniz meslektaşlarınızı hayal kırıklığına uğratırsınız!” Bu gibi cümleleri hemşirelikte çalışan hemen hemen herkes bilir. Dürüst olmak gerekirse insanların bizden her zaman çalışır durumda olmamızı ve hazır olmamızı beklemesi beni sinirlendiriyor. Toplum ve siyaset kendi kıçlarından kalkamıyor. Ellerini kucaklarına koyamayacaklarının farkında değiller.

Hemşirelik personeli sürekli olarak bu tür eksiklikleri kendi sağlıkları pahasına telafi etmeye çalışmaktadır. Bunun sonuçlarından acı çekiyorlar: sırt ağrısı, kas-iskelet sistemi sorunları, depresyon, tükenmişlik ve diğer birçok semptom. Techniker Krankenkasse'nin analizine göre hemşirelik mesleğinde hastalıklı gün sayısı rekor düzeyde. Yıllardır hemşireler mağduriyetin boyutunu duygusal şantajın baskısı altında telafi etmekte ve dolaylı olarak bunlardan sorumlu tutulmaktadır.

Herkes kendine bu baraj yıkılırsa ne olur diye sormalı. Bunun için savaşın çıkması, yeni bir salgın gibi felaket bir duruma bile ihtiyacımız yok. Kriz uzun zamandır var, olağanüstü hal uzun zamandır günlük yaşamın bir parçası.

Nüfus daha fazla kişisel sorumluluk almaya hazır mı? Çünkü yakında mesele sadece ara sıra sokağa çıkmaktan ibaret olmayacak. Fikir ilk etapta hastalanmayı önlemek olacaktır.