Hemşire Ricardo Lange: “Eskiden alkış tutanlar şimdi ‘Kapa çeneni!’ diyorlar.”

oburefe

Member
Ricardo Lange muhtemelen Almanya’nın en tanınmış hemşiresidir. Brandenburg’daki Hoppegarten’den 41 yaşındaki, günlük klinik uygulamadaki sorunları açıkça ele alıyor. Ölümcül olabilecek herkesi etkileyen sorunlar. Yoğun bakım hemşiresi artık hafta sonları her 14 günde bir Berliner Zeitung’daki bir köşesinde bu konuyu yazıyor. İlk sütun için başlangıç sinyali 17 Aralık 2022 Cumartesi (Berliner Zeitung’un hafta sonu baskısında veya internette bulunabilir). Bu Cumartesi başlamadan önce, Lange bir röportajda eskiden hemşireleri alkışlayan ve şimdi onun konuşmasını yasaklamak isteyen insanlardan bahsediyor. Çocuk koğuşlarında yaşamı tehdit eden koşullara karşı kendilerini savunmayan ebeveynler hakkında. Ve sözlerini tutabilmek için e-postalara boğulmak zorunda kalan Karl Lauterbach hakkında.

Bay Lange, bugünkü sabah vardiyanız nasıldı?

Açıkçası?

Evet lütfen.

boktan! Geçici bir işte yoğun bakım hemşiresi olarak çalışıyorum ve personel sıkıntısının en fazla olduğu yerde görevlendiriliyorum. Şu anda birçok meslektaşımın istifa ettiği veya bölüm değiştirdiği bir klinikteyim. Ayrıca şu anda birçoğu hasta. Bu nedenle iki yoğun bakımdan biri kapatıldı. Ama yine de çok azız. Acil durumlar gelmeye devam ediyor. Hastaların ihtiyaçlarını yarı yarıya karşılamak için ileri geri koşuyorsunuz.

hangi hastanedesin

Prensip olarak, herhangi bir işverenin adını vermiyorum. Ayrıca genel bir sorun.

Çocuk yoğun bakım ünitesinde mi çalışıyorsunuz? Özellikle çocuklar için durum çok kötü.

Hayır, ama Corona salgınından önce bir çocuk yoğun bakım ünitesinde yardım etmiştim. Bu alanda uzun süredir personel tasarrufu yapılmıştır. Yataklar sürekli azaltılıyordu. Bir enfeksiyon dalgası varsa, acil bir acil durum vardır.

Kişiye

Ricardo Lange, 41 yaşında, Berlin-Hellersdorf’ta büyüdü. Oradaki saldırılara karşı kendini koruyabilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme yaptı. Yoğun bakım hemşireliği eğitimi almadan ve bu meslekte aradığını bulmadan önce bir fitness eğitmeni olarak ve polisle birlikte çalıştı.

Bir geçici ajans için
Lange, personel eksikliğinin en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye girer. Ocak ayında hemşirelik acil durumu hakkında bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşam olduğunda – acil durum çağrısı” (dtv). Berliner Zeitung’da köşe yazarlığı yapmaktadır.

Bu neden sadece çok geç olduğunda bir sorun oluyor?

Hasta bakıcılar uzun süredir şikayet ediyor ama ses çıkmıyor. Bu da medyanın ilgisinden kaynaklanmaktadır.

Şimdi gazeteciler mi suçlu?

HAYIR. Ya da belki. Medya trendleri var. Bazen Corona odak noktası, bazen Ukrayna savaşı, sonra yine iklim krizi. Eğilimler düştüğünde, sorunlar sanki hiç var olmamış gibi radardan kaybolur.

Neden etkilenenler, hastalar en azından hareket etmiyor?

İyi soru. Şimdi durumu çocuklarla birlikte ele alalım. Ebeveynlerin tepkisi ne? Neden sokağa çıkmıyorlar?

Pandemiden ders almadık mı?

Hayır, bu zaten pandemi sırasında görüldü. Kışın şöyleydi: Yardım edin, daha fazla hemşireye ihtiyacımız var! Yazın kimse ilgilenmiyordu artık. Sonbahara kadar herkes durumun bu kadar kötüye gittiğine bir kez daha şaşırmıştı.

Ricardo LangeBerliner Zeitung/Markus Wachter

Bunu kişisel olarak nasıl deneyimlediniz?

Yazın medya benimle olan randevuları iptal etti. Konularıma şu an çok rağbet olmadığı söylendi. Bu arada insanlar bana susmam gerektiğini bile yazıyorlar, ne de olsa işi kendim seçtim, iyi bir şeyler öğrenebilirdim.

Bunu kim yazıyor?

Muhtemelen pandeminin başında balkonda durup alkışlayanlarla aynı kişiler. Diğer mesleklerde de vasıflı eleman sıkıntısı olduğunu düşünenler. Diğer mesleklerin değerini düşürmek istemem ama duvar ünitesi beklemek zorunda kalan bir müşteri ile ölmekte olan bir hasta arasında fark vardır.

Doktorlar ve hemşireler kayıp olduğu için mi?

Temel sorun bu. Bu eksikliğin nasıl giderileceğine dair politikacıların somut önerilerini özlüyorum.

Bunu politikacılarla tartışıyor musunuz?

Sorun hakkında çok tweet atıyorum. Federal Meclis’in bir üyesi geçenlerde bana yazdı. İsim vermeden: kadının sağlık konusuyla ilgisi var. Kendisine hitap edilmeden, hiçbir şey yapılmadan şunları yazdı: “Ne gibi somut çözümleriniz var? Gerçekten ilgimi çekerdi.”

Ricardo Lange: “Sağlıkta önce kâr gelir”

Ne cevap verdin?

Önce ona iyi günler diledim ve sonra onun bana bunu sormasına şaşırdığımı ifade ettim. Partinizin birçok harika önerisi vardı. Seçim kampanyasında.

Personel eksikliğini nasıl giderirsiniz?

Bu soru ne zaman gündeme gelse, soruyu soran kişinin iki yıldır bir bodrumda kilitli olup olmadığını düşünürüm.

Berliner Zeitung’un bir editörü olarak, son iki yıldır hasta bakıcı eksikliğini, nedenlerini ve olası çözümlerini parmaklarımla yazdım.

Evet, evet ama kimle konuşursanız konuşun, ister gazeteci ister siyasetçi olsun, çözümler masada olmasına rağmen bir noktada bu soru gündeme geliyor.

O zaman neden hiçbir şey değişmiyor?

Ne yazık ki, sağlık hizmetlerinde kar hala önde geliyor: hastaneler ticari işletmeler gibi çalışmak zorunda. Bu nedenle hemşirelerden ve hastalardan maksimum düzeyde yararlanmaya çalışıyoruz. Bay Lauterbach

SPD’li Federal Sağlık Bakanı…

Kesinlikle, kim nicelikten çok nitelik istediğini söylüyor. Bekleyelim ve hastane finansmanı reformunun buna yol açıp açmayacağını görelim. Her durumda, daha iyi çalışma koşulları olmadan, hemşireler kliniklerden ayrılmaya devam edecek. Yeterli hemşirelik personeli olmadan kalite mümkün değildir.

Berlinli hemşire Ricardo Lange:

Berlinli hemşire Ricardo Lange: “Zorbalık oranı en yüksek hemşirelikte”

Yasal olarak öngörülen asgari personel sınırları işe yaramaz mı?

İlk olarak, neredeyse hiçbir zaman bunlara uyulmaz. İkincisi, bireysel vardiyalar için geçerli değildir, ancak bir ay boyunca ortalama değerlerdir. Bu gibi kriz durumları ortaya çıktığında bu limitler askıya alınır. Bunların sadece personeli korumaya yönelik olmadığı unutuluyor.

Yerine?

Hastaları korumak mantıklı. Ne kadar az personel varsa, kötü hataların yapılma riski o kadar artar.

Neden bu kadar az insan bu zihinsel adımı atmayı başarıyor?

Ben de kendime aynı şeyi soruyorum. Berlin hastane hareketinin veya Kuzey Ren-Vestfalya’daki bakım personeli, öncelikle daha fazla para için değil, mesleklerini öğrendikleri gibi tekrar uygulayabilmeleri için daha iyi bir hasta anahtarı için greve gittiler. Ve tabii ki kendileri de hastalanmasınlar diye.

Ricardo Lange

Ve sonra işten ayrılmak?

Her şeyden önce ele almamız gereken sorun bu: Hala orada olan hemşireleri tutmamız gerekiyor.

Pandemi profesyonel uçuşu artırdı mı?

Birçoğunun kendi kendine şöyle dediğini varsayıyorum: “Korona yarısı geçene kadar dayanacağım, sonra gideceğim.” Pandemi sırasında tanıştığım her hemşire, mümkün olduğunca çok kişiye yardım etmek için zihinsel ve fiziksel olarak her şeyini verdi. hastaların bakımı ve kurtarılması mümkündür. Ve şimdi basitçe unutuldular. Bunun en iyi örneği Corona bonusudur.

Karl Lauterbach’ın belirli hemşire gruplarına harcadığı milyarlarca avro mu?

Geçici bir işçi olarak, pek çok meslektaşım gibi ben de bugüne kadar bunun bir kuruşunu bile görmedim. Örneğin, acil servis çalışanları veya hemşire asistanları. Korona hastalarına da baktık. Bu, salgınla durmaksızın mücadele eden herkesin suratına bir tokattır.

Eleştirilerinize siyaset nasıl tepki veriyor?

Bir keresinde Karl Lauterbach ve Anne Will ile bir talk-show’a çıkmıştım. Hiçbir şey olmadığı için duygu doluydum, ne düşündüğümü ona anlattım. Bok fırtınası çıktı. Bay Lauterbach benimle dayanışma içinde olduğunu alenen ifade etti. Gelecekte benimle çalışmayı dört gözle beklediğini tweetledi. Uzun lafın kısası, bir ara bir görüşme oldu ve Bakana hemşirelerden bir mektup verdim. İçinde endişelerini ve ihtiyaçlarını anlattılar. Bana cevap vereceğine söz verdi.

Meslektaşlarınıza ne cevap yazdı?

Hiç bir şey. Daha sonra Whatsapp üzerinden birkaç kez onunla iletişime geçtim, boşuna. Bir mesajın okunup okunmadığını mavi tikten anlayabilirsiniz. Her seferinde mavi bir tik göründü. Daha sonra nezaket ve vaatler konusunda da tepki olmayan birkaç kelime formüle ettim. O zamandan beri Bay Lauterbach için bakımın ne kadar önemli olduğunu anladım.

Bütün politikacılar böyle mi davranır?

Birçoğuyla iyi ilişkilerim var. Örneğin Yeşiller’den Ricarda Lang, düzenli olarak sorunların ne olduğunu soruyor. Şansölye Olaf Scholz’un ofisi bile, onu daha önce eleştirmiş olmama rağmen, sorulara her zaman saygıyla yanıt veriyor. Ama bazıları saf olduğumu düşünüyor.

Berlin yoğun bakım hemşiresi: “Ünlüler nerede?”

Neden?

Yeni Federal Meclis’in üç yıl sonra seçileceğini ve siyasetçilerin de lobicilik yapacaklarını her zaman aklınızda tutmalısınız. Ancak bir sonraki seçimden önce alenen şunu söyleyebiliriz: “Dört yıl konuştuk, hiçbir şey olmadı. Neden seni tekrar seçelim?”

Ünlü avukatlar yardımcı oluyor mu?

Kuzey Ren-Vestfalya’daki meslektaşlar daha iyi çalışma koşulları ve daha fazla insan onuru için on iki haftalık greve gittiğinde, pandemi sırasında vardiyamda bana eşlik etmek isteyen tüm ünlülerin nerede olduğunu kendime sordum.

Soruşturmalar orada mıydı?

Tabii, çok ama yoğun bakım ünitesi gözetleme gösterisi değil. Bunu reddettim.

Hangi ünlülerdi?

Önemli değil. Her neyse, nereye gittiklerini merak ediyorum.

Bakım personeli, Berlin veya NRW’den daha sık greve gitmeli mi?

Küçük başlar. Sürekli işlerin böyle gidemeyeceğinden şikayet eden ama yine de her zaman devreye giren, tatilden erken dönen, kısa sürede mesaiye kalan bir bakıcıyı ele alalım. İstemeden, birkaç personelle biraz daha fazlasının mümkün olduğunun sinyalini veriyor. Sonuç olarak değişen bir şey yok.

Bunu yapmazsa daha az hastaya bakılabilir.

Biz Kutsal Samiriyeliler değiliz. Hemşire tükenmişliğin eşiğindeyse hastaya hiçbir faydası yoktur. Bazı kliniklerde, bütün bir koğuş bir borç dekontu yazar. Bakım personeli artık hastaların vardiyayı zarar görmeden atlatacağını garanti edemez. Bazen bu borç notları çöp kutusuna düşer. Inanılmaz! Sistem, hemşirelerin sürekli olarak iş sözleşmelerinde belirtilenden fazlasını yapmasına dayanmamalıdır.

Ricardo Lange

Bu, Berliner Zeitung’daki köşe yazılarınız için çok fazla malzeme gibi görünüyor.

Bir köşe yazısının güzel yanı, çok sayıda insana ulaşmam. Onlara, başka türlü bilmeyecekleri, onları etkileyen konuları anlatabileceğimi. Hemşirelik mesleğinin zor ama bir o kadar da güzel yanları için farkındalık yaratmayı umuyorum.

Örneğin?

Diğer insanlara yardım ediyorsun. Örnek: Havalandırmalı bir hastanın ağzında tüp vardır. Bu da ağız florasını bozar. bakteri birikir. Bu nedenle antibakteriyel ağız hijyeni her vardiyada iki kez gerçekleştirilir. Bu olmazsa, bakteriler zatürreye neden olabilir. Yanında olmazsam olabilecek en kötü şey hasta ölebilir. Ancak çok azı bu tür bağlantıların farkındadır.

İnsanlar sadece kendileri etkilendiklerinde mi aktif hale geliyorlar?

Hala yapabilirlerse? Yapabilseler bile hastalar her zaman hemşireye şikayet ederler. Sağlık Bakanına yazsalar çok daha iyi olur. Karl Lauterbach e-postalardan o kadar bunalmış olmalı ki başı dönüyor. Karar vericileri gerçekten kızdırmanız gerekiyor.

İlk sütunun konusu olabilir değil mi?

Olabilir.

Geri bildirim? Bize yazın! briefe@Haberler

Bilet dükkânından öneriler: