Doktorların hastalarla ilişki kurması ne kadar önemli?

oburefe

Member
Birkaç hafta önce kanını almak için bir hastaya gittim. “Günaydın,” dedim, “kan örneği almaya geliyorum.” Kadın birkaç gün önce düşmüş ve uyluğunu kırmıştı. Yüzünü buruşturdu. “Ah hayır, buna ne gerek var?”

“Dün ameliyat oldun” diye açıkladım. “Ameliyatın ertesi günü kan değerlerine bakıyoruz.” Hasta başını salladı. “O zaman yap. Eğer bu, buradan daha çabuk çıkabileceğim anlamına geliyorsa, her şeyi yaparım.” Kan almak ve erişimi ayarlamak, pratik yıl olan PJ'de öğrencilerin en önemli görevleri arasındadır. Çoğumuz bundan şikayetçiyiz. Staj yılımın henüz ikinci ayındayım ama yine de pratik yapmaktan keyif alıyorum. Çünkü aksi takdirde hastalarla pek fazla temas kuramadığımı fark ettim.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Turnikeyi iyice çekip parmak uçlarımla damar ararken hasta, “Ah, birkaç gün öncesine kadar her şeyi kendi başıma yapabiliyordum” dedi. “Neredeyse 90 yaşında olmama rağmen. Her zaman formda kalmak için çaba harcadım. Çok kitap okuyorum ve her gün yürüyüşe çıkıyorum.”

Hastalar yalnız bırakıldıklarını düşünüyor

İyi bir damar bulduğumda, “Geçinmek için ne yaptın?” diye sordum. Ben ortamı dezenfekte edip eldiven takarken, her şeyi hazırlarken kadın Fransızca ve Almanca öğrettiğini söyledi. “Kısa olacak” dediğimde en sevdiği öğrencilerinden bahsetti.

Serviste hastaları tanımak için ne kadar az zaman kaldığını hemen fark ettim. Doktorlar masalarında onlarla ilgilenirken çok fazla zaman harcarken kendilerini yalnız hissediyorlar. Tedavi belgelenmeli, muayeneler kayıt altına alınmalı, operasyonlar planlanmalı ve takip bakımı organize edilmelidir. Ve bunların hepsinin tekrar belgelenmesi gerekiyor. Hastalar bunu bilmiyor. Bu belki de hastanedeki doktorlarla aralarındaki ilişkinin neden sıklıkla gergin olduğunu açıklıyor.

Kimse bana bir PJer olarak bu boşluğu doldurabileceğinizi söylemedi. Veya hatta gerekir. Kan almaya geldiğimde hastalar bana sıklıkla sorular soruyor ve ben de onlara cevap vermek için elimden geleni yapıyorum. Çoğu zaman bu yeterlidir. Şu anda hala zamanım var. Ve bunları kullanmak işe yarar. Birkaç hafta önce ben kontroldeyken demanslı bir hastaya o gün ameliyat olacağı söylendiğinde, gözlerini iki kıdemli doktordan kaldırıp bana doğru çevirdi. “Beni ameliyat mı ediyorsun?” diye sordu.

Zaman baskısı altında güveni nasıl yaratırsınız?

Şaşkın görünüyordum. “Hayır, meslektaşlarım bunu yapıyor.” Birkaç kez kanını aldım ve onunla konuştum. Belki hatırlamadı ama yine de beni tanıdı. “Çok yazık, çok güzel görünüyorlar” dedi. Birçok hasta günlerce, bazıları ise haftalarca koğuşta yatıyor. Günde bir kez bir doktor sizinle konuşmak için gelir. Özellikle ameliyatlarda genellikle sadece birkaç dakikalığına.

Zaman baskısı altında bile hastalarla güvene dayalı bir ilişki kurmayı başaran birçok doktor var. Önümüzdeki birkaç ayı bunu öğrenmek için kullanmak istiyorum. Ve umarım bir doktor olarak stres ve sorumluluk arttığında bunu tekrar kaybetmem.

Hastanın tüpleri dolduğunda ve koluna yara bandı yapıştırıldığında kendisine iyi günler diledim. Benim de bunu yapmamı istediğini söyledi. “Ve lütfen hemen geri gelin.”

Mascha Osang ve Leon-Alexander Regin, Berlin'deki tıp öğrencileri olarak sırayla günlük yaşamlarını aktarıyorlar. Sütun iki haftada bir görüntülenir.