Dört erkekten sadece biri babalık izni istiyor

Arda

Global Mod
Global Mod
Ayrıca INEGI verilerine göre kadınlar haftada 40 saatini ücretsiz ev işlerine ayırırken, erkekler sadece 16 saatini ücretsiz ev işlerine ayırıyor. Erkeklerin aile yaşamına daha fazla katılımını teşvik edecek eylemlerin desteklenmesine açık bir ihtiyaç vardır.

“Çalışma dünyasında kadın ve erkek arasında eşitliğin olmayışı, erkeklerin çocuk ve aile bakımı gibi faaliyetlere katılımını teşvik eden eylemler gerektiriyor. Kadınların yalnızca belirli faaliyetleri gerçekleştirebileceğini varsaymamıza neden olan inanç ve sınırlamalardan kurtulmanın zamanı geldi,” diye vurguluyor Manpower Kurumsal İlişkiler Direktörü Fernando Bermúdez Pire.

Uluslararası deneyimler, aile bakımında cinsiyet eşitliğini garanti altına almak için her iki cinsiyet için de aynı sayıda gün ve aynı derecede yükümlülük içeren ebeveyn izinlerinin gerekli olduğunu göstermektedir.

Meksika'da Federal İş Kanunu babalık izni için beş günlük bir süre belirlerken, diğer Latin Amerika ülkeleri de kısa süreler sunuyor: Arjantin 13 hafta doğum izni ve iki gün babalık izni sağlıyor. Kolombiya'da 18 hafta annelik izni ve 8 gün babalık izni, Brezilya'da ise anneye 17 hafta, babaya ise 5 gün izin veriliyor.

Meksika'da babalık izninin 5 günden 20 güne uzatılması önerisi Senato'da oylama yapılmadan kaldı. Bu izinler hem doğum hem de evlat edinme durumunda geçerli olacaktır.

“Yasalara göre babalık izni, doğum veya evlat edinme durumunda işçiye tanınan bir haktır. Meksika bu konuda ilerleme kaydediyor, ancak şirketler için önemli bir zorluk bu süreyi uzatmayı seçmek ve böylece kadın ve erkek arasındaki istihdamdaki cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacak eylemler oluşturmaktır” diyor Barroso.

Unicef, babaları çocuklarının bakımına katılmaya teşvik etmek için tam ücretli ebeveynlik izninin genişletilmesini ve güçlendirilmesini önerdi. Ayrıca aile ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak amacıyla hem annelik hem de babalık izninin başlangıcının daha esnek hale getirilmesi öneriliyor.

Manpower araştırması, şirketlerde ve genel olarak toplumda kültürel bir değişim ihtiyacının altını çiziyor. Erkeklerin baba rollerini tam olarak yerine getirebilmeleri için kuruluşların esnekliği benimsemesi ve iş ile kişisel yaşam arasında sağlıklı bir dengeyi teşvik eden politikaları desteklemesi önemlidir. Bu sadece işçilere fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda işyerinde ve ailede daha fazla toplumsal cinsiyet eşitliğine de katkıda bulunacaktır.

“Erkeklerin oğullarının ve kızlarının bakımı, yetiştirilmesi ve eğitimine dahil edilmesi, kadınların uzun yıllardır ağırlıklı olarak yerine getirdiği görevlere değer vermemize olanak tanıyor ve yalnızca kadınların değil erkeklerin de katılımıyla iş dünyasında cinsiyet farkının kapatılmasına katkıda bulunuyor. Bermúdez Pire diyor.

Tüm ekosistemin bir parçası

Üç çocuk babası Rubén Ortiz Vázquez “duygusal maaşa” çok değer veriyor. Her ne kadar hane halkının maddi istikrarını sağlamak için çalışsa da, futbol maçları ve okul şenlikleri gibi çocuklarının hayatındaki önemli etkinliklere katılabilmeyi takdir ediyor.

Aile hayatına yönelik bu yaklaşım, Eli Lilly'deki patronlarından öğrendiği bir şey; onlar da anne yönetici olarak iş sorumluluklarını kişisel yaşamlarıyla dengeliyor. “Lilly'de hem profesyonel hem de kişisel olarak kendimi geliştirebileceğim bir yer buldum; 15 yıldır şirketteyim, burada kendimi birçok kez yeniden keşfettim, evlendim, çocuklarım oldu ve bugün iş ve aile hayatım arasında uyum yakaladım” diyor.

Latin Amerika'da Eli Lilly'nin Erişim ve Kurumsal İlişkiler İcra Direktörü olan Ortiz Vázquez, uzatılmış babalık izinlerinin, çalışanların genel refahını ve erkeklerin bakıma aktif olarak katılma olasılığını etkileyen daha geniş bir teşvik ekosisteminin yalnızca bir parçası olduğuna inanıyor. çocukları ve aile sorumlulukları için.

Yönetici, şirket politikalarının her zaman aileye saygıyı ön planda tuttuğunu garanti eder. Şirketin benimsediği hibrit model, belirli günlerde evden çalışarak, çocuklarını okuldan alarak ve haftada bir kez çocuk ziyareti yaparak bu entegrasyonu kolaylaştırdı.

“Bu esneklik çocuklarımla %25 daha fazla zaman geçirmemi sağladı. Ayrıca şirketin düzenlediği çeşitli eğlence ve spor aktivitelerine katılıyorum, bu da bazen eve biraz geç gelmemi sağlasa da işim ve kişisel sorumluluklarım arasında sağlıklı bir denge kurmamı sağlıyor” diyor.