Danışman pozisyonu neden iş kurullarında nadiren görülüyor?

Arda

Global Mod
Global Mod
Yönetim kurulu üyesi olmak için ne gerekiyor?

PageGroup araştırması, yönetim kurulu üyelerinin mesleki kariyerleriyle ilgili olarak çoğunluğun, hem ulusal hem de çok uluslu şirketlerde yönetim kurullarında beş ila 15 yıllık deneyime sahip olduğunu vurguluyor. Üyelerinin yarısından fazlasının yer aldığı Arjantin ve Meksika öne çıkıyor. panolar çok uluslu deneyime sahip olanlar.

Sosyal beceriler açısından, PageGroup tarafından ankete katılanların %49'u için eleştirel düşünme esastır; etkili iletişim ve aktif dinleme yeteneği ise dinamik ortamlarda işbirliği ve problem çözme için gereklidir.

Daha sonra, stratejik seçeneklerin değerlendirilmesi ve risklerin ve fırsatların değerlendirilmesini yönlendirmenin yanı sıra, yönetim kurulunda başarı için karar vermenin kritik olduğu düşünülmektedir.

Zorlu beceriler açısından finansal bilgi, risk yönetimi bilgisi, derin sektör bilgisi ve ESG (Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim) konularına artan ilgi gibi önemlidir.

“Danışmanlar için aranan profil, olağanüstü ahlaki dürüstlüğe, mesleki yeterliliğe ve kişilerarası ilişki becerilerine sahip kişileri içerir. Toplantılarda dikkati tek başına toplamaya çalışmayan ve duygusal zeka kapasitesi sergileyen bireyler tercih ediliyor” diyor uzman.

Bir şirketin kaç yöneticisi olmalı?

PageGroup araştırmasına göre, gelirleri 50 milyon ila 200 milyon dolar arasında olan şirketlerin yönetim kurullarında genellikle dört ila altı üye bulunuyor. Buna karşılık, ciro bakımından en büyük ve en küçük şirketlerin yönetim kurullarında 10'dan fazla üye bulunur. Serrano, 7 ile 9 arasında üye olmasını tavsiye ediyor, çünkü daha fazla üye olduğunda “anlaşmaya varma, sorunlar üzerinde ilerleme ve hatta buluşma tarihleri üzerinde anlaşmaya varma daha fazla sorun olur.”

Yönetim kurullarının varlığı ile şirketlerin büyüklüğü arasındaki geleneksel ilişkiye rağmen araştırma, şirketlerin %37'sinin Yönetim Kurulu üyeleri İncelenenler yıllık cirosu 200 milyon doların üzerinde olan şirketlere ait.

Aktif katılımı panolar Latin ülkelerinde, neredeyse yarısı yılda dokuz ila 12 kez bir araya gelirken, %20'si aynı dönemde 13 veya daha fazla oturum düzenlediği için bu durum göze çarpıyor.

“Çünkü danışmanın şirketi ve sektörü anlaması için zamana ihtiyacı var ve kendisi de işin operasyonlarına dahil olmadığı için altı ay içinde önemli sonuçlar beklemek gerçekçi değil. Benim tavsiyem danışmanın en az üç kişi olması. Hissedarların yöneticileri istedikleri zaman görevden alma yetkisine sahip olduğu anlayışıyla, dokuz yıla kadar bir süre için,” diyor Serrano.

Yönetim kurullarında ücret

Yönetim kurulu üyelerinin maaşları iş dünyasının ilgi odağı haline geldi. Yönetim Kurulu Üyeleri 2023-2024 araştırması, ankete katılan 900'den fazla yönetim kurulu üyesinin %41'inin çalışmaları karşılığında aylık sabit bir ücret aldığını, %32'sinin ise gönüllü olduğunu, yani mali bir ödül almadıklarını tespit etti.

Diğer %6'lık kesim ise sabit ve değişken aylık ücret kombinasyonuna sahipken, %18'i yönetim kurulu oturumlarına katılımlarına göre ücret alıyor. Yüzde 2'lik kesim hem katılım ücreti hem de değişken ücret alırken, yüzde 2'lik kesim farklı bir ücretlendirme yapısı ortaya koyuyor ve bölgedeki telafi edici uygulamaların zenginliğini vurguluyor.

Serrano, hisselerin yöneticiler tarafından önceden belirlenmiş fiyatlar üzerinden satın alınmasının da bir seçenek olarak sunulduğunu belirtiyor. Ancak Meksika'da bu dinamik diğer ülkelerdeki kadar temsili olmayabilir. Bunun nedeni, Femsa, Bimbo, Alfa ve Telmex gibi birçok büyük şirketin borsada işlem görmesi, ancak mülkiyetlerinin önemli bir yüzdesinin birkaç ailenin elinde bulunmasıdır. Sahiplik yapısının daha yoğun olduğu bu senaryoda, yönetici gibi dışarıdan kişilerin hisse satın alma olasılıkları sınırlı olabilecektir.

İş kararlarının alınmasındaki hayati rollerine rağmen, bu organlar nadiren performanslarına ilişkin titiz ve objektif bir değerlendirmeye tabi tutulur. Yönetim kurulu üyelerinin işe alınmasına yönelik teknik mekanizmaların ve sağlam süreçlerin eksikliği, yönetim kurulu üyelerini değerlendiren dış kuruluşların belirgin bir eksikliği anlamına geliyor. panolar niceliksel ve niteliksel olarak. Gözlemlenen konseylerin %76'sının dışarıdan değerlendirilmediği keşfedildiğinde bu boşluk daha da belirgin hale geliyor.