“Çocuklar ve hastalar için para yok ama Avrupa Futbol Şampiyonası için milyonlar mı? Çılgınsın!”

oburefe

Member
“Avrupa Futbol Şampiyonası için 650 milyon ama çocuklara, yaşlılara, hastalara para yok. Önemli olan UEFA'nın rekor gelir elde etmeyi sabırsızlıkla beklemesidir. Açıkçası? Çılgınsın!”

Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlangıcında sosyal medyada çok fazla onay alan ama aynı zamanda eleştiri alan bir gönderiye bu sözlerle giriş yaptım. O dönemde Almanya hâlâ turnuvanın içindeydi ve herkes futbol havasındaydı. Artık Almanya yok, ev sahibi ülke olarak bir futbol masalı hayali paramparça oldu ve İngiltere ile İspanya arasındaki büyük finale hazırlanırken “hentbol tartışmaları” da yavaş yavaş sona eriyor. Pazar günü Avrupa Şampiyonasını kimin kazandığı belli olacak ve 650 milyon dolar harcanmış olacak; asıl önemli olan ise bir kenara bırakılacak.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Birçok kişi bu futbol turnuvası ile sağlık hizmetlerinin birbiriyle çok az ilgisi olduğunu düşünüyor; bunlar iki farklı şey. Şöyle görebilirsiniz, ilk bakışta doğru ama ben olaya farklı bir açıdan bakacağım: Bu, federal hükümetin, eyaletlerin ve şehirlerin vergi mükelleflerinin parasından toplamak zorunda olduğu yaklaşık 650 milyon euro. Hastane Finansmanı Yasası kapsamında açık bir yetkiye sahip olan aynı devletler: Klinikleri yenileme önlemleri ve yeni satın alımlarla mali olarak desteklemekle yükümlüdürler.

Yıllardır bu görevi yeterince yerine getirmediğiniz kanıtlandı. Beni yanlış anlamayın: Avrupa Şampiyonası futbol maçlarını ve televizyon izlemeyi de seviyorum ama aynı zamanda hastane sektöründe acil ihtiyaç duyulan fonların neden durdurulduğunu anlayamıyorum.

Bugüne kadar pek çok koğuşta klima bile bulunmuyor, dolayısıyla hasta odalarında yaz aylarında 30 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar nadir görülen bir durum değil. Yalnızca geçen yıl, aşırı sıcaktan dolayı hastaların bayıldığına ve biz hemşirelerin, doktorların ve diğer personelin akla gelebilecek her çatlağa ter akıttığına birkaç kez tanık oldum. Kış aylarında ise istasyonların en azından bir miktar sıcak kalması için ısıtıcılar tam kapasite ateşleniyor ancak ısı yalıtımının olmaması nedeniyle bu pek mümkün olmuyor.

Ve bu, federal eyaletlerin sorumlu olduğu, yıllar süren fon birikiminin buzdağının sadece görünen kısmı. Bu bağlamda sıklıkla öne sürülen, EM'nin kasaya para akıttığı, yani bunun hiçbir önemi olmadığı, çünkü aslında bu dünyadaki en büyük sorunlarımızdan biri olduğu yönündeki argümana karşı çıkmak istiyorum. Sağlık hizmetleri: Yatırımlar genellikle yalnızca karşılığını aldığında yapılır. Bana göre konu insanların sağlığı olduğunda kârın hiçbir zaman birinci öncelik olmaması gerektiği gerçeğinin yanı sıra, bu tür karşı argümanlar hedefin çok altında kalıyor, çünkü: Örneğin hastalık nedeniyle gereğinden uzun süre iş dışında kalan insanlar Ameliyat tarihi için uzun süre bekledikleri için ya da evdeki yerin uygun olmaması ya da kaynak yetersizliği nedeniyle bulunamaması nedeniyle evde yakınlarına bakmak zorunda kalan insanlar – huzurevi iflas dalgasını düşünün – iş dünyasında mevcut değil. Bu da kasaya daha az para akması anlamına geliyor.

Berliner Zeitung/Markus Waechter

Kişiye

Ricardo Lange, 43, Berlin-Hellersdorf'ta büyüdü. Saldırılara karşı kendini gösterebilmek için dövüş sanatları ve vücut geliştirme ile uğraştı. Yoğun bakım hemşiresi olarak eğitim görmeden ve bu mesleğe olan tutkusunu bulmadan önce fitness eğitmeni olarak ve polis için çalıştı.

Geçici iş bulma kurumu için
Lange, personel sıkıntısının en fazla olduğu Berlin hastanelerinde devreye giriyor. 2022'de hemşirelik kriziyle ilgili bir kitap yayınladı: “Yoğun: Acil durum günlük yaşamda olduğunda – acil çağrı” (dtv). Ricardo Lange, Berliner Zeitung'da köşe yazarıdır.

İşin özüne gelmek gerekirse: Okul gibi önemli toplumsal kurumlar, adeta tavanı öğrencilerin başına yıkılacak kadar harap olduğu sürece, eğitim gibi temel konular sürekli cezalandırıldığı sürece, yeter ki güvenilir, temiz ve güvenli kamusal Bir Birçok klinik, korona salgınından elde edilen bulgulara rağmen personel ve mali açıdan duvara yaslandığı sürece, yaşlıların evleri kapatıldığı sürece, sağlık ve sosyal yardımlara rağmen, yerel ulaşım bir kenara bırakılacak. UEFA büyük para kazandığı sürece hemşirelik bakım sigortası artmaya devam ediyor. Dünyadaki herkes zenginlerden ve yaşlılarımızdan vergi almayı düşünürken, eğer hala makul derecede sağlıklı ve formda olacak kadar şanslılarsa, zar zor geçimlerini sağlıyorlar. emekli maaşları, popülist olsun ya da olmasın, sözlerimin arkasındayım!

Ve artık televizyonu güvenle tekrar açabiliriz, sonuçta Romalılar neyin iyi olduğunu zaten biliyorlardı: ekmek ve sirkler – Olé, Olé!