Bir startup'tan iş teklifi aldım, ne kadar riskli?

Arda

Global Mod
Global Mod
Ancak çeşitli zorluklar vardı. Abud, Meksika ve Kolombiya Halkla İlişkiler Müdürü rolünü üstlendi. Platformun varlığını genişletmek için belirlenmiş bir stratejileri yoktu, patronları Moskova'daydı ve bir iletişim ekipleri yoktu.

Üstelik Eduardo startup dünyasının belirsiz olduğunun da farkındaydı; Startup'ların yalnızca %10'u beşinci yılda hayatta kalabiliyor. Onun için bu, evlenip ilk doğan kızını kucağına aldıktan hemen sonra bilinmeyene atlamak ve inandığı bir şey üzerine bahse girmek anlamına geliyordu.

Bir ekip oluşturarak ve mobilite platformunun faydalarını duyurmak için izlenecek adımları planlayarak işe başladı. Sürecin bir kısmı, bilinçli ve stratejik olarak büyümek için şirketin ne yaptığını ve finansal olarak nasıl çalıştığını anlamayı içeriyordu.

“Güzel kısmı özgür iradedir. Bir şirket olmadığınızdan, eğer patronlarınız size güvenirse, bir şeyler yapma konusunda çok fazla özgürlüğünüz var. Karar verebilmeyi seviyorum. Ben strateji üretmeyi seven bir insanım ve onların bana verdiği güven beni en çok sevindiren şey oldu. Ancak dahil olduğunuz projeye inanmanız gerekiyor çünkü startup, zamanla çökmeyecek uluslararası bir şirket değil” diye belirtiyor.

Bugün, altı yılın ardından Abud, Latin Amerika İletişim Direktörü olarak görev yapıyor ve uzaktan çalışıyor, bu da onun ailesiyle vakit geçirmesine olanak tanıyor. inDrive uygulaması 200 milyondan fazla indirilerek 2022 ve 2023 yıllarında en çok indirilen ikinci mobilite uygulaması oldu.

inDrive, seyahatin yanı sıra şehir içi hizmetlerini de genişletti: şehirlerarası ulaşım, nakliye, yardım ve teslimatlar. 46 ülkede 749 şehirde faaliyet gösteriyor ve 3.000 çalışanı bulunuyor. 2023 yılında risk sermayesi ve birleşme ve satın alma kolu olan New Ventures'ı kurdu.

“İş ile kişisel değerlere uygun bir yaşam tarzı arasında denge kurmanın önemine kesinlikle inanıyorum; bu, pek çok yerleşik şirketin anlamadığı bir şeydir. “InDrive'ın bana verdiği özgürlüğü, kızımla geçirdiğim değerli anları kaybetmek anlamına gelecek daha yüksek bir maaşla takas etmem” diye belirtiyor.

Risk almak

İnsan sermayesi uzmanı Blanya Correal, günümüzde gelişmekte olan şirketlerin veya yeni girişimlerin istikrarsızlık riski taşımalarına rağmen hızlı büyüme avantajı sunduğunun bir gerçek olduğunu doğruluyor. Ayrıca öğrenme ve deneyimlerle dolu bir yolu temsil edebilirler.

“Bir startup'ta çalışmanın, işi kökenlerinden tanıma avantajı var ve bu da sizi kendi projenizi kurmaya hazırlayabilir. Bu, pazarın, müşterinin ve bunları etkileyen süreçlerin nasıl çalıştığına dair daha geniş bir bakış açısı kazanmanıza olanak tanıyan birden fazla işlev geliştirmeniz gerektiği anlamına geliyor” diye belirtiyor.

Büyüyen bir şirkette işe girmenin bir diğer avantajı da büyük bir amaç duygusuna sahip olmanızdır. Yaptığınız her şey iş performansınıza doğrudan etki edecek, başarı duygusunun yanı sıra aidiyet ve dostluk duygusunu da artıracaktır. Ancak iş gerilimleri ekip uyumunu etkileyebilir.

“Bir startup'ta uzun vadeli bir kariyer geliştirmek isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bir startup'a ait olma olasılığı her zaman yenilikçi olma ve yaratıcı olma, yeni sektörler, faaliyetler veya alanlar hakkında bilgi edinme avantajını sunar. Bu, diğer şirketler tarafından oldukça değer verilen bir deneyim olduğu için özgeçmişinizde bir avantaj oluşturabilir” diyor uzman.

Bir startup'ta çalışırken dikkate alınması gereken önemli bir husus ekonomik etkidir. Bu tür bir şirketin avantajı, maaşınızın bir kısmını hisse senetleriyle takas edebilmenizdir; bu, şirketin durumu iyiyse büyük bir fayda sağlar, ancak aynı zamanda dikkate alınması gereken bir riski de temsil edebilir.

ManpowerGroup Latam İnsan ve Kültür Direktörü Martha Barroso, yeni kurulan şirketlerin genellikle gelişimin erken aşamalarında olduğunu, bunun da sınırlı finansal kaynaklara sahip olabilecekleri ve piyasa dalgalanmalarına maruz kalabilecekleri anlamına geldiğini paylaşıyor. Karar vermeden önce girişimin finansal istikrarını, çalışma kültürünü, büyüme potansiyelini ve yönetim ekibini değerlendirmek çok önemlidir.

“Yeni kurulan şirketlerde daha büyük risk olsa da, zorluklarla ve belirsizliklerle yüzleşmeye istekli olanlar için benzersiz ve ödüllendirici bir iş deneyimi de sunabilirler. Bu şirketlerin doğası gereği, uzun vadeli ödüllerle birlikte öğrenme ve gelişim için birden fazla fırsat var” diyor.

Hangi faktörler değerlendirilecek?

Computrabajo B2B Pazarlama ve İşgücü Piyasası Araştırmaları Başkanı Alejandra Martínez, bir startup'ta çalışma olasılığını değerlendirirken dikkate alınması gereken birkaç önemli noktayı paylaşıyor:

Finansal istikrar: Girişimin yakın zamanda fon alıp almadığını ve uzun vadeli iş planının ne olduğunu öğrenin. Nakit akışınızı nasıl yönettiğinizi ve sürdürülebilir bir iş modeline sahip olup olmadığınızı anlayın.

Kültür ve ekip: Startup kültürünün iş değerleriniz ve beklentilerinizle uyumlu olduğundan emin olun. Girişimin arkasındaki ekibi, özellikle de kurucuları ve kilit liderleri tanıyın.

Büyüme fırsatları: Girişimin size büyüme ve yeni beceriler geliştirme fırsatları sunup sunmadığını değerlendirin. Kazanacağınız deneyimin uzun vadeli kariyeriniz açısından değerli olup olmayacağını düşünün.

Tazminat ve Yararları: Startup'ın sunduğu tazminat ve faydaları, köklü bir şirkette alabileceğinizle karşılaştırın.

Kişisel risk: Kendi risk toleransınızı ve belirsizlikle yüzleşmeye istekli olup olmadığınızı düşünün. Kişisel mali durumunuzu ve potansiyel mali istikrarsızlık dönemleriyle başa çıkıp çıkamayacağınızı düşünün.

Kişisel hayata etkisi: Girişimin başarılı olmaması veya işlerin beklediğiniz gibi gitmemesi durumunda bir yedekleme planınız olsun.

“Bir startup'ta çalışmak harika ödüller sunabilir, ancak gözlerinizi açık bir şekilde girmek ve bunun sunduğu benzersiz zorluklara hazırlıklı olmak önemlidir. Bu, risklerin ve faydaların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesine dayanması gereken kişisel bir karardır” diye uyarıyor Martínez.