“Bir sonraki salgın için daha az Lauterbach diliyorum”

oburefe

Member
Ev
Kültür
Prantl bei Lanz: “Bir sonraki salgın için daha az Lauterbach diliyorum”

Gazeteci Sağlık Bakanı’na saldırıyor: “Histerizasyon”uyla “taraflı düşünenleri” büyüttü. Lauterbach tam anlamıyla ZDF’de kızartılıyor.

Ruth Schneeberger

Karl Lauterbach'ın (SPD) kendisi, bugün birçok korona önlemine eleştirel bir şekilde bakıyor.

Karl Lauterbach’ın (SPD) kendisi, bugün birçok korona önlemine eleştirel bir şekilde bakıyor.Kay Nietfeld/dpa

A Twitterer Cuma gecesi hicivli bir şekilde konuya giriyor: “Markus Lanz, Karl Lauterbach’tan ayrıldı. Toksik ilişki üç salgın yıl sürdü. Ayrılık konuşması bugün ZDF tarafından yayınlandı. Karl Lauterbach, gösteriden hemen sonra ZDF stüdyosundaki resmi dairesini boşaltacak.”

Bu sefer moderatör dahil Markus Lanz için Lauterbach’a karşı dört gibi görünüyordu. Özellikle SZ muhabiri Heribert Prantl, Federal Sağlık Bakanı’nı açık bir şekilde eleştirdi: “Histerleşmesi” yoluyla, “en başta ‘yan düşünürleri’ büyük yaptı” dedi. NDR muhabiri Markus Grill, o akşam Lauterbach’ı sorguya çekti. Ve doktor Agnes Genewein, her şeyden önce, okulların kapanmasının çocuklar ve gençler üzerindeki sonuçlarını ve ruhları üzerinde kötü sonuçları olduğunu eleştirdi. Lanz, salgının ilk yarısında sürekli davetleri aracılığıyla fiilen bakanlığa terfi ettirdiği Lauterbach’ı Almanya ve İsveç’i karşılaştırmaya ilişkin kritik sorularla yüzleştirdi.

Ne oluyordu? Şimdiye kadar, Sağlık Bakanı Lanz’da her zaman hoş karşılanan bir konuk oldu, özellikle de bir hatırlatma olarak, şimdi durum tersine mi dönüyor?

Prantl coşkuyla, “Hukukun üstünlüğünün, demokrasinin açık yürekliliğiyle hareket ettik,” dedi. “Üç yıllık Corona’dan sonra vardığım sonuç: Bu durum bana hiç bu dönemde olduğu kadar yabancı olmamıştı. Acımasızdı ve bazen korkutucuydu. Bu yasama, yürütme ve yargı için geçerlidir. Eşi benzeri olmayan tüzüklerle vatandaşları kısmen doğru kısmen yanlış olan gündelik kurallarla katı bir şekilde kuşatan bir yönetimimiz vardı…” ev sahibi gibi bu konuda çok şey söylemek istedim. Sağlık Bakanı’nın bazı noktalarda geçersiz kılmaya çalıştığı, ancak okulların kapanması gibi bazı noktalarda kabul ettiği eleştiri aşıldı. Bunlar kaplandı.

Bilmelisiniz: Heribert Prantl en başından beri önlemlerin katı bir eleştirmeniydi, genellikle salgının başlangıcında konuştu ve temel haklara uyulması konusunda ısrar etti, ancak o zamanlar Lanz’a veya benzeri geniş kapsamlı programlara neredeyse hiç davet edilmedi. .

Agnes Genewein, Hannover’deki bir çocuk kliniğinde doktordur ve Lauterbach’a ateşli mektuplarda, programın açıkça ortaya koyduğu gibi, ıssız pediatri tıbbındaki durumu iyileştirmek için pediatride yetişkinler için geçici olarak doktor ve hemşire kullanmasını tavsiye etmiştir, çünkü Lauterbach tavsiyesi uygulandı. Sağlık Bakanı’nın kararlarını görünüşe göre nasıl verdiğini gözlemlemek ilginç, çünkü Genewein’in kendisi programda biraz pişmanlıkla bunun “zorunluluktan” bir talep olduğunu söylüyor. Ne de olsa, pediatrik tıp yetişkinler için olandan önemli ölçüde farklıdır.

Pandemiden sonra çocuklara yük olmaya devam ediyor - hükümet yardım etmek istiyor

Pandemiden sonra çocuklara yük olmaya devam ediyor – hükümet yardım etmek istiyor

Ancak bu, bu akşam sadece bir yan gösteri, asıl odak noktası, aslında diğer konukları tarafından güçlendirilen Lanz’ın kendisinin şimdi Lauterbach üzerinde nasıl çalıştığıydı. Diğer şeylerin yanı sıra, İsveç hakkında bir tweet aracılığıyla: Lanz’ın Aralık 2020’de İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nda 2022 yılına kadar eyalet epidemiyoloğu olan Nils Anders Tegnell ile yaptığı röportajın pasajı kaydedildi.

Lanz ona soruyor: “Bazen bir gün, özellikle de huzurevlerinde meydana gelen ölümlerden sorumlu tutulacağınızdan korkmuyor musunuz?”

Tegnell bir karşı soruyla yanıt veriyor: “İnsanlar koca bir ülkeyi tecrit altına almaktan, büyük ekonomik kayıplara neden olmaktan ve çocukların eğitim görmesini engellemekten sorumlu mu tutuluyor?”

Bugünün bakış açısıyla bu noktada kesinlikle şunu söylemek mümkündür: O zaman açısından tartışmalıydı. Ancak Lauterbach’ın aynı gün tweet atması ilginç:

“İsveç, korona siyasetinde yanlış bilimsel tavsiyelerin ne kadar yıkıcı olabileceğini gösteriyor. Tegnell neredeyse her zaman yanılıyordu. Ve çok özgüvenli. Hala görevde olması şaşırtıcı. Kimse onu onurlu bir istifa ile suçlamazdı.”

Bugün Tegnell, Lauterbach hakkında tam olarak aynı tweet’i tam tersi şekilde yayabilirdi.

Özellikle Lanz, İsveç’in pandemiden çok daha fazla ölümle çıktığı anlatısını çürüttüğünden beri, çünkü nüfusları karşılaştırırsanız, İsveç ve Almanya neredeyse eşittir.

Abartılı korona kuralları: Lauterbach daha fazla hata kabul ediyor

Abartılı korona kuralları: Lauterbach daha fazla hata kabul ediyor

Lauterbach, bilim adamlarına danışmanlık yapan ve bugün hangilerinin doğru ya da farklı olduğu sorusuna da cevap vermek zorunda kalacaktı, sonuçta, az önce Alman hükümetine bazı durumlarda yanlış bilimsel tavsiyeler verildiğini kabul etti. Lanz’da, her zaman hemfikir olmadığı Hendrik Streeck’i nihayet uzman konseyine atadığını birkaç kez gururla duyurdu.

Tedbirlere gelince, Sağlık Bakanı da dahil olmak üzere grup sonunda hemfikirdi: birçok şey gereksiz yere “aşırı uyarılmıştı”. Geriye kalan soru şu: Lanz bu genişlikte aşının istenmeyen yan etkilerinden ne zaman bahsedecek?

Bunun yerine, Lauterbach’a bağlı olarak, pandemide abartılı korku ve histerizm konusu hakim oldu. Prantl kelimenin tam anlamıyla şunları söyledi: “Bir sonraki salgında daha az Lauterbach ve daha çok Süssmuth isterdim.” Nüfus arasında çok daha az panik yaymayı başardı.